Kombine pilates yapan kadınlarda egzersizin fiziksel benlik algısı, spinal görünüş ve yorgunluğa etkisinin incelenmesi
The effects of exercise on physical self inventory, spinal appearance and fatigue in women doing combined pilates
  1. Tez No: 835558
  2. Yazar: DİCLE SARITAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN PİŞİRİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kayropraktik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada, fiziksel aktivite düzeyleri belirlenerek kategorize edilen örneklem gruplarında, kombine pilates yapan ve pilates yapmayan sedanter kadınların egzersize yarar ve engel algıları, spinal görünüşleri, yorgunluk şiddetleri ve fiziksel benlik algılarının incelenmesi amaçlanmıştır. Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (UFAA)'ne göre sedanter olarak tanımlanan kadın bireyler araştırmaya dahil edilmiştir. Çalışma, pilates grubu (PG=35) ve kontrol grubu (KG=35) olmak üzere 70 gönüllü katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. PG, 10 hafta süresince haftada üç gün 50 dakika kombine pilates egzersiz programına alınmıştır. KG'ye ise hiçbir girişimde bulunulmamıştır. 10 hafta sonunca her iki grup için değerlendirmeler tekrarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the perceptions of benefits and barriers to exercise, spinal appearance, fatigue severity as well as physical self-perceptions of sedentary women who do combined Pilates and non-Pilates in sample groups categorized by determining their physical activity levels. Female individuals defined as sedentary according to the International Physical Activity Questionnaire (IPAQ) were included in the study. The study was conducted with 70 voluntary participants, including a Pilates group (PG=35) and a control group (CG=35). PG was enrolled in a combined Pilates exercise program for 50 minutes three days a week for 10 weeks. No intervention was given to the CG. After 10 weeks, the evaluations were repeated for both groups. According to the intra-group comparison data of the Pilates group, a statistically significant difference was found in the results of physical activity levels, barriers to exercise, benefits of exercise, benefits and barriers of exercise scale total, scoliosis appearance scale image subheading, expectation subheading, fatigue severity scale, physical self-perception total (p=0.