Tenisçilerde farklı ısınma protokollerinin bazı fiziksel uygunluk parametreleri üzerine akut etkisi
Acute effects of different warm-up protocols on some physical fitness parameters in tennis players
  1. Tez No: 953105
  2. Yazar: MELİSA AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSA ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma, farklı ısınma protokollerinin (statik esneme, dinamik esneme ve proprioseptif nöromüsküler fasilitasyon [PNF]) tenisçilerde çeviklik, sürat, esneklik, dikey sıçrama ve el kavrama kuvveti gibi fiziksel performans parametreleri üzerindeki akut etkilerini karşılaştırmalı olarak incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya, yaşları 18 ile 25 arasında değişen ve düzenli fiziksel aktivite geçmişine sahip toplam 24 gönüllü tenisçi katılmıştır. Katılımcılar rastgele yöntemle üç gruba ayrılmış ve her grup belirlenen ısınma protokolünü uygulamıştır. Statik esneme protokolü, çeviklik, sürat, esneklik ve dikey sıçrama parametrelerinde anlamlı gelişim sağlarken, sağ ve sol el kavrama kuvvetinde anlamlı bir değişim oluşturmamıştır. Dinamik esneme protokolü uygulanan grupta çeviklik, sürat, esneklik ve dikey sıçrama performanslarında anlamlı artışlar gözlenmiş, el kavrama kuvveti ölçümlerinde ise anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. PNF protokolü uygulanan grupta da çeviklik, sürat, esneklik ve dikey sıçrama parametrelerinde anlamlı iyileşmeler elde edilirken, el kavrama kuvveti üzerinde anlamlı bir değişim kaydedilmemiştir. Elde edilen bulgular, tüm ısınma protokollerinin alt ekstremiteye yönelik fiziksel performans parametrelerinde kısa süreli olumlu etkiler sağladığını, ancak üst ekstremiteye özgü kuvvet parametrelerinde sınırlı bir etki oluşturduğunu göstermektedir. Bu sonuçlar, ısınma yöntemlerinin sporcularda performansı modüle etmede etkili bir araç olduğunu ortaya koymakta; ancak üst ekstremite motor becerilerini geliştirmek için daha spesifik ısınma protokollerine ihtiyaç duyulduğunu işaret etmektedir. Sonuç olarak, performansın optimize edilmesi hedeflendiğinde, ısınma protokolü seçiminde branşın motor beceri gereksinimlerinin dikkate alınması ve üst ekstremiteye yönelik özel ısınma stratejilerinin geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to comparatively examine the acute effects of different warm-up protocols (static stretching, dynamic stretching and proprioceptive neuromuscular facilitation [PNF]) on physical performance parameters such as agility, speed, flexibility, vertical jump and hand grip strength in tennis players. A total of 24 volunteer tennis players, aged between 18 and 25 and with a history of regular physical activity, participated in the research. Participants were randomly divided into three groups and each group applied the determined warm-up protocol. While the static stretching protocol provided significant improvement in agility, speed, flexibility and vertical jump parameters, it did not create a significant change in right and left hand grip strength. In the group to which the dynamic stretching protocol was applied, significant increases were observed in agility, speed, flexibility and vertical jump performances, but no significant difference was found in hand grip strength measurements. While significant improvements were achieved in agility, speed, flexibility and vertical jump parameters in the PNF protocol applied group, no significant change was noted in hand grip strength. The findings show that all warm-up protocols provide short-term positive effects on physical performance parameters of the lower extremity but have a limited effect on strength parameters specific to the upper extremity. These results reveal that warm-up methods are an effective tool in modulating performance in athletes; However, it indicates that more specific warm-up protocols are needed to improve upper extremity motor skills. As a result, when optimizing performance is aimed, it is recommended to take the motor skill requirements of the branch into account when choosing the warm-up protocol and to develop special warm-up strategies for the upper extremity.