Profesyonel futbol kulüp yöneticilerinin liderlik yönelimleri, kişilik özellikleri ve empati düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between professional football club managers' leadership orientation, personality characteristics, and levels of empathy
  1. Tez No: 788954
  2. Yazar: RIDVAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN YAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmada, profesyonel futbol kulüp yöneticilerinin liderlik yönelimleri, kişilik özellikleri ve empati düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yaklaşımları dikkate alınmıştır. Bu kapsamda nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma evreni Türkiye Futbol Federasyonu 2019-2020 sezonunda profesyonel liglerde faaliyet gösteren futbol kulüplerinde yöneticilik görevini yürüten toplam 1508 yönetici oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemi ise, Türkiye Futbol Federasyonu 2019-2020 sezonunda 3. Lig, 2. Lig, 1. Lig ve Süper Lig'de bulunan 409 yönetici oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu ve alan yazında geçerliği ve güvenirliği bulunan“Çok Yönlü liderlik Yönelimleri Ölçeği (ÇYLYÖ)”,“On-Maddeli Kişilik Ölçeği (OMKÖ)”ve“Empati Düzeyi Belirleme Ölçeği (EDBÖ)”kullanılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen verilerin analizinde demografik değişkenlerin ve tanımlayıcı bilgilerin sunulmasında SPSS 25.0 programı kullanılarak frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma vb. tanımlayıcı verilere yönelik analizler tanımlayıcı istatistikler kullanılmıştır. Çıkarımsal istatistik uygulamalarında ise uygulama verilerinin normal dağılım göstermemesi nedeniyle parametrik olmayan testler kullanılmıştır. Bu kapsamda iki kategorili değişkenler için Mann Whitney U testi, ikiden fazla kategorisi bulunan değişkenler için ise Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Uygulama verilerinin normal dağılım göstermemesi nedeniyle değişkenler arasındaki ilişkilerin incelenmesi için Spearman Sıra Farkları Korelasyon katsayıları hesaplanmıştır. Araştırma sonucunda, liderlik yönelimleri ile kişilik özellikleri arasında anlamlı ve negatif yönde zayıf bir ilişkinin olduğu, liderlik yönelimleri ile empati düzeyi arasında anlamlı ve pozitif yönde orta düzeyde bir ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship among the leadership orientations, personality traits and empathy levels of professional football club managers. Quantitative research approaches were taken into account in the study. In this context, the relational survey model, one of the quantitative research methods, was used. The research universe consists of a total of 1508 managers working in football clubs operating in professional leagues in the 2019-2020 season of the Turkish Football Federation. The sample of the study consists of 409 managers in the 3rd League, 2nd League, 1st League and Super League in the 2019-2020 season of the Turkish Football Federation. The personal information form developed by the researcher and the“Multidimensional Leadership Orientations Scale (MLOS)”,“Ten-Item Personality Inventory (TIPI)”and“Empathy Level Determination Scale (ELDS)”, which are valid and reliable in the literature, were used as data collection tools. In the analysis of the data obtained within the scope of the research, frequency, percentage, arithmetic mean, standard deviation, etc. were used in the presentation of demographic variables and descriptive information by using the SPSS 25.0 program. In inferential statistics applications, non-parametric tests were used because the application data did not show normal distribution. In this context, Mann Whitney U test was used for variables with two categories and Kruskal Wallis test was used for variables with more than two categories. Since the application data did not show normal distribution, Spearman Rank Differences Correlation coefficients were calculated to examine the relationships among the variables. As a result of the research, it was determined that there was a significant and negative relationship between leadership orientations and personality traits, and a moderate and significant relationship between leadership orientations and empathy levels.