Marmara Bölgesi rafine ayçiçek yağlarında tokoferol miktar ve kompozisyonlarının tespiti üzerine bir araştırma
Research on determining compositions and quantatives of tocopherol in rafined sunflower oil Marmara Region
  1. Tez No: 78901
  2. Yazar: ŞEREF TEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Marmara Bölgesi Rafine Ayçiçek Yağlarında Tokoferol Miktar ve Kompozisyonlarının Belirlenmesi Üzerine Bir Araştırma. Araştırmada Marmara bölgesinde faaliyette bulunan 18 adet yağ fabrikasından rafine ayçiçek yağı numunesi alınmıştır. Ayrıca fiziksel rafinasyon, kimyasal rafinasyon ve soft kolumn deodorizasyon tekniği uygulayan fabrikaların rafinasyon aşamalarından numuneler alınarak, rafinasyon aşamalarındaki tokoferol kayıpları HPLC metodu ile belirlenmiştir. Rafine ayçiçek yağlarında ortalama a,B,y ve 8 tokoferol miktarları (ug/g) sırası ile 663.49, 32.74, 15.41 ve 2.80 olarak tesbit edilmiştir.Ayçiçek yağlarındaki E vitamini miktarı 678.17 ug/g olarak hesaplanmıştır. Rafinasyon aşamalarında yapılan tokoferol analizlerinde, en yüksek kaybın bütün rafinasyon tekniklerinde deodorizasyon aşamasında olduğu görülmüştür. % tokoferol kaybı açısından fiziksel rafinasyonla kimyasal rafinasyon arasında belirgin bir farklılık olmamakla birlikte, soft kolumn deodorizasyon sistemindeki tokoferol kayıpları, gerek fiziksel(buharla rafinasyon), gerekse kimyasal rafinasyonun deodorizasyon aşamalarından daha az olduğu tesbit edilmiştir. Rafine yağ örneklerinde, fabrikalar arasındaki farklılıklar istatistiki açıdan önemsiz bulunurken, tokoferol izomerleri arasındaki fark önemli bulunmuştur. Rafinasyon aşamaları arasındaki tokoferol miktarlarının da istatistiki açıdan önemli olduğu tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT Research On Determining Compositions And Quantaties Of Tocopherol In Refined Sunflower Oil Marmara Region. In this research, refined sunflower oil samples were taken 18 activated oil factory. In addition to, samples were taken stages of refination from factories which applicated technology such as physical, chemical refination and soft column deodorization. Losses of tocopherol on stages of refination were investigated. Tocopherol quantities were determined by HPLC method. In refined sunflower oils were found avarage oc.p.yand 8- tocopherol and vitamin E quantities 663.49, 32.74, 15.41, 2.80 and 678.17 ^g/g. respectively In tocopherol analysis made at stages of refination, the highest loss was determined at stage of deodorization in all of the refination tecniques. From the point of wiev % tocopherol loss, the prominent difference between physical refination and chemical refination was not found, however the tocopherol losses on soft column deodorization system, were lower than deodorization stages of both physical(steam refination) and chemical refination. In this refined oil samples were found the differences between factories not significant statistically. But the differences between isomers of tocopherol and quantities of tocopherol with refination stages were found significant statistically.