Covid-19 sürecinin sağlık çalışanlarının motivasyonlarına olan etkisi: Nitel bir araştırma
- Tez No: 789052
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ DAŞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma Sivas ilinde bulunan bir özel hastanede Covid-19 döneminin sağlık çalışanlarının motivasyonlarına olan etkisini genel bir çerçeve ile ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Çalışanlara ve yöneticilere ışık tutacak çözümler ve mevcut sorunları ortaya koymak ve bu sorunların azaltılmasına yönelik çözümler sunmak araştırmanın bir başka amacıdır. Çalışma, Sivas Medicana Hastanesi çalışanlarını kapsamaktadır. Veriler 2021 yılının mart- haziran ayları arasında çalışmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden çalışanlardan araştırmacının kendisi tarafından yüz yüze görüşme tekniğiyle toplanmıştır. Çalışmada 5 doktor ,5 ayaktan hasta danışmanı, 5 hasta kabul yetkilisi ,5 hemşire, 5 radyoloji teknikerinin görüşleri alınmış ve yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi ile veriler elde edilmiştir. Verilerin analizinde elde edilmiş olan veriler nitel veri analiz yöntemlerinden içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre temalar ve kodlar belirlenmiş Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre motivasyon düşüşüne neden olan durumların başında sağlık çalışanlarının covid-19 virüsüne yakalanma korkularının olduğu belirlenmiş olup ek olarak yönetimin personelin emeğinin karşılığını vermemesi, personelin iş yükünün artışı maaş ve mesailerde iyileştirmenin yapılmayışı, devlet ve özel hastane arasındaki farklar, toplumun kurallara uymayışı, anlayışsız ve gergin hastaların personele karşı tutumları, sağlıkçılardan kaçış ve ön yargı ,covid-19 'a inanmayan ya da pozitif olduğunu gizleyen hastalar, daha önce karşılaşılmamış bir pandemi olması nedeniyle ortaya çıkan korku, panik, adaptasyon zorluğu, sosyal hayattan kopuş, koruyucu ekipman kullanmanın verdiği fiziksel zorluklar, ekip arkadaşlarında ya da ailede covid çıkma korkusu, covid bulaştırma korkusu, yasaklar sebebiyle ulaşım sıkıntıları ve kuralların getirdiği zorluklar, ölümle karşılaşmanın verdiği korku ve üzüntü, hastalarla olan iletişim zorlukları olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in a private hospital in Sivas province to reveal the effect of the Covid-19 period on the motivation of health workers with a general framework. Another aim of the research is to present solutions and present problems that will shed light on employees and managers, and to offer solutions to reduce these problems. The study includes the employees of Sivas Medicana Hospital. The data were collected by the researcher himself by face-to-face interview technique from employees who voluntarily agreed to participate in the study between March and June 2021. In the study, the opinions of 5 doctors, 5 outpatient consultants, 5 patient admission officers, 5 nurses, 5 radiology technicians were taken and data were obtained by semi-structured interview method. The data obtained in the analysis of the data were analyzed with the content analysis method, one of the qualitative data analysis methods. Themes and codes were determined according to the findings. According to the findings obtained as a result of the research, it was determined that the health workers were afraid of catching the covid-19 virus at the beginning of the situations that caused the decrease in motivation. non-compliance, unsympathetic and nervous patients' attitudes towards the staff, avoidance and prejudice from healthcare professionals, patients who do not believe in covid-19 or hide that they are positive, fear, panic, difficulty in adaptation, disconnection from social life, protectiveness due to an unprecedented pandemic. It has been seen that there are physical difficulties caused by using equipment, fear of covid outbreak in teammates or family, fear of covid transmission, transportation difficulties due to bans and difficulties brought by rules, fear and sadness of encountering death, communication difficulties with patients.