Ortaokul mezunlarının ortaöğretimi tamamlama durumlarının veri madenciliği ile tahmini: Trabzon ili örneği
Estimation of secondary education completion of secondary school graduates by data mining: A case study of Trabzon
- Tez No: 789065
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez çalışmasında, örgün eğitimde ortaokuldan mezun olup örgün ortaöğretim kademelerinde eğitim görmeye başlayan öğrencilerin okul terki ile ortaokul verileri arasındaki ilişki açıklanmaya çalışılmıştır. Bunun için veri madenciliği yöntemi kullanılarak 2013-2014, 2014-2015 eğitim öğretim yıllarında Trabzon ilinde ortaokuldan mezun olan öğrenci verileri ile lojistik regresyon analizi gerçekleştirilmiştir. Bu araştırma sonuçlarına göre, öğrencilerin kardeş sayıları ile örgün eğitim ve okul terki arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu, çalışmamızda, baba eğitim düzeyi ile okul terki arasında anlamlı bir ilişkinin olmadığı, buna karşın anne eğitim düzeyi bakımından örgün eğitim de okul terkinde anlamlı bir ilişkinin yaşandığı, bulgular kapsamından öğrencilerin ortaokulda yapmış oldukları devamsızlıklar ile örgün eğitimde okul terkleri arasında anlamlı bir farklılaşma olduğu, örgün eğitimde ortaöğretimin terki ile liselere geçiş için kullanılan puanların ve diploma notları arasında anlamlı bir farklılaşmanın olduğu ve mezun olunan ortaokul yerleşim yeri bilgisi ile öğrencilerin örgün eğitimde okul terki arasında anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Elde edilen bulgulardan hareketle anne eğitim düzeyi, öğrencilerin kardeş sayıları, öğrencinin geçmiş dönemlerdeki devamsızlıkları vb. gibi değişkenlerin okul terkinde önemli bir rol oynadığını söylemek mümkündür. Dolayısıyla okul terkini önlemeyi amaçlayan çalışmalarda, yukarıdaki değişkenlerin göz önünde bulundurulmasının yararlı olacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This thesis attempted to explain the relationship between school dropout and secondary school statistics of students who graduated from secondary school in formal education and began to receive education at formal secondary education levels. For this objective, logistic regression analysis was performed on data from students who graduated from secondary school in Trabzon in the academic years 2013-2014, 2014-2015, using the data mining method. According to the findings of this study, there is a significant relationship between the number of siblings of the students and formal education and dropout. There is no significant relationship between father's education level and dropout in our study, but there is a significant relationship in terms of mother's education level. It is observed that within the scope of the findings, there is a significant difference between secondary school absenteeism and formal education dropouts, a significant difference between the scores and diploma grades used for secondary school dropouts in formal education and the transition to high schools. Also, a significant difference between the students' knowledge of the graduated secondary school settlement and the dropout is observed. Based on the findings, it is possible to conclude that characteristics such as the mother's education level, the number of siblings of the pupils, the student's previous absenteeism, etc. have a major impact in school dropout. As a result, it can be stated that it would be beneficial to consider the aforementioned variables in research aimed at preventing school dropout.