حاشية العلامة إبراهيم بن محمد بن عيسى المأموني (المَيْمُوني) (ت بعد سنة 1079هـ) على تفسير البيضاوي في قوله تعالى: ﴿وَجَعَلْنَا مِنَ الْمَاءِ كُلَّ شَيْءٍ حَيٍّ﴾ [الأنبياء: 30]: دراسة وتحقيق
Beyzâvî'deki 'bız her canlıyı sudan yarattık' (Enbıya-30) ayetinin tefsiri üzerine ibrahim b. Muhammed b. İsa El-Me'mûnî'nin (Meymûnî) [Ö. hicri 1079'dan sonra] haşiyesi - araştırma ve tahkik
- Tez No: 789064
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHAMED AMİNE HOCINI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırma İbrahim bin Muhammed bin İsa el-Ma'mËnî'nin (El-MaimËnî) (öl. 1079 H.)". Araştırma problemi, el yazmasının yazara özgünlük atfedilmesinin doğrulanması ve ardından bu el yazmasında El-Ma'mËnī'nin yaklaşımının vurgulanması yoluyla bu yazmanın yararlılığını göstermekte kendini gösterir. Bu araştırma önemlidir; Yazarı konumundan dolayı aklî ilimlerdeki uzmanlığı ile tanınan büyük âlim Me'mËnî'dir. Bu nedenle, bu el yazmasına dikkat etmek gerekli ve önemlidir. Araştırmacı, bu kitabı incelerken tanımlayıcı, tümevarımcı ve analitik yaklaşıma güvenmiştir. Araştırmanın en önemli bulguları arasında şunlar yer almaktadır: El-MemËnî, bu ayeti incelerken belagat ve grafik yönlerine dikkat çekmekte çok başarılı olmuştur. Ve bu çalışma, özellikle konuşma ve belagat biliminin ortaya çıkışı ile tematik yorumun bir karışımıdır. Araştırmanın bulguları arasında Al-Ma'mËnī'nin ayet anlayışının dayandığı terim ve tanımları düzenlemeye dikkat etmesi de bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research seeks to study and investigate the manuscript of“The Interpretation of the Almighty's Saying: {And We made from water every living thing} by Ibrahim bin Muhammad bin Isa Al-Ma'mËnī (Al-MaimËnī) (d. after the year 1079 AH)”. The research problem is manifested in showing the usefulness of this manuscript, by verifying the authentic attribution of the manuscript to the author, and then highlighting the Al-Ma'mËnī's approach in this manuscript. This research is important; Because of the status of its author, the great scholar Al-Ma'mËnī's, who is well known for his expertise in rational sciences. Hence, taking care of this manuscript is necessary and important. In his study of this book, the researcher relied on the descriptive, inductive and analytical approach. Among the most important findings of the research are the following: Al-Ma'mËnī excelled in noting the rhetorical and graphic aspects in his study of this verse. And that this work is a mixture of thematic interpretation with the emergence of the science of speech and rhetoric in particular. Among the findings of the research is also Al-Ma'mËnī's attention to editing the terms and definitions on which understanding the verse is based.