Enerji kaynağı olarak hidrojen üretim yöntemlerinin incelenmesi
Investigation of hydrogen production methods as energy sources
  1. Tez No: 78911
  2. Yazar: SÜLEYMAN AYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Dünyada gelecekte meydana gelebilecek enerji bunalımlarını aşmak için bilim adamları alternatif enerji kaynaklan konusunda yoğun bir çalışma içerisindedirler. Bunun temelinde nüfusun gittikçe artması ve buna bağlı olarak artan enerji tüketimi, hızlı sanayileşme, aşırı şekilde yükselen enerji fiyatları, bilinen enerji kaynaklarının rezervlerindeki azalma ve son zamanlarda insan sağlığını tehdit etmeye başlayan çevre kirliliği yer almaktadır. Birçok alternatif enerji kaynaklarından birisi de temiz ve dönüşebilir bir enerji kaynağı olarak hidrojendir. Hidrojen bugüne kadar uzay araçlarında yakıt ve kimya sanayinde hammadde olarak kullanılmıştır. Günümüzde çevre kirliliğini önlemek bakımından hidrojen, geleceğin alternatif enerji kaynaklarından birisi olma özelliğini taşımaktadır. Bu çalışmada hidrojen üretim yöntemleri araştırılmış, özellikle hidrojen üretiminde kullanılan hammaddenin su olduğu yöntemler incelenmiştir. Hidrojenin depolanması ve kullanım alanları konusunda bilgi verilmiş ve hidrojen üretiminde pilot projeler açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Many researchers study on alternative energy sources to overcome probable energy crises in the future. Main reason for these studies are energy consumption going up gradually that depends on rising population, strong developments in industry, over rising energy coasts, the decrease in the energy reserves and environmental pollution that cause damage in the human health. Hydrogen is one of the clean and renewable energy sources. Hydrogen has been used in many applications, for instance, in the shuttle engines as energy source and in the chemistry as raw material. Hydrogen has a profound importance nowadays in point of view taking the necessary measurements against the environmental pollution. In this thesis, it has been investigated hydrogen production methods, in particular; water-based methods. In addition, it has been informed on hydrogen storing and its applications and presented several pilot projects.