The etiquette in Jane Austen's novels
Jane Austen'in romanlarındaki görgü kuralları
  1. Tez No: 789115
  2. Yazar: ZEENA HASHİM ALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHAMMED FLEİH HASSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Jane Austen'ın Sense and Sensibility ve Pride and Prejudice romanları, İngiliz toplumundaki sosyal sınıf meselelerini inceleyen pek çok araştırmanın odak noktasıdır. Ancak, seçilen romanlarda görgü kurallarının Marksist yaklaşım ışığında incelenmesi henüz tamamlanmamıştır. Bu nedenle bu çalışma, seçilen romanlardaki görgü kurallarının İngiliz toplumunda o dönemdeki sosyal sınıfları daha iyi anlamak için incelenmesini amaçlamaktadır. Üst sınıfı ayırt etmek için sosyal kuralların kullanılması, sınıf üyelerinin görgü kurallarını sürdürmesinin ardındaki nedenleri görmek için araştırılmıştır. Bu çalışmada, seçilen metinlerde görgü kurallarının kullanımını araştırmak için Marksist çerçeveyi kullanmaktadır. Metinlere yansıyan üç sosyal sınıf kategorisi; güç, zenginlik ve rütbe, görgü kurallarıyla bağlantılı olarak incelemiştir. Austen'in Sense and Sensibility ve Pride and Prejudice adlı yapıtlarındaki görgü kurallarının incelenmesi yoluyla naiplik döneminde İngiliz toplumunun daha iyi anlaşılmasını sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The novels Sense and Sensibility and Pride and Prejudice by Jane Austen are the focus of lots of research that studied the issues of social class in British society. However, the investigation of Etiquette in the selected novels in light of the Marxist approach is not done yet. Thus, the current study aims the examination the etiquette in the selected novels to have a better understanding of the social classes in British society at that particular time. The use of social rules to distinguish the upper class is investigated to see the reasons behind the maintenance of etiquette by the members of the class. The study employs the Marxist framework to investigate the use of etiquette in the selected texts. Three categories of social classes reflected in the texts, power, wealth, and rank, are studied in relation to the exercises of etiquette. The study introduces a better understanding of British society during the regency period via the study of etiquette in Austen's Sense and Sensibility, and Pride and Prejudice.