Employees' perceptions of human resources accounting practice:Empirical evidence from the North Oil Company in Iraq
Çalışanların insan kaynakları muhasebe uygulamalarına ilişkin algıları: Irak'taki North Oil Company'den ampirik kanıt
- Tez No: 789119
- Danışmanlar: PROF. DR. SERHAN GÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
İnsan kaynakları muhasebesi (HRA), bir kuruluş içindeki insan kaynaklarının değerini muhasebeleştirme yöntemidir. İnsan kaynakları ile ilgili maliyetlerin ve faydaların belirlenmesini ve ölçülmesini ve bu kaynakların ekonomik değerinin kuruluşun mali tablolarında tanınmasını içerir. Dünya çapındaki kuruluşlar İKM'yi geniş çapta benimsemiş olsa da çalışanların bu uygulamaya ilişkin algılarına ilişkin sınırlı araştırma bulunmaktadır. Bu makale, çalışanların İHD algılarını ve bunun kendi işleri ve organizasyonları üzerindeki etkisini inceleyerek bu boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Araştırma verileri, North Oil Company'den yöneticiler, teknisyenler ve mühendisler de dahil olmak üzere 168 kişiden anket yoluyla elde edildi. Çalışma sonuçları, çalışanların genel olarak İKM'ye ilişkin olumlu algılara sahip olduklarını ve bunun organizasyonu olumlu yönde etkilediğine inandıklarını göstermektedir. Genel olarak, bulgular, çalışanların İKM'yi değerli ve temel bir uygulama olarak gördüklerini, ancak potansiyel olumsuz etkileri hakkında bazı çekinceleri olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Human Resources Accounting (HRA) is a method of accounting for the value of human resources within an organization. It involves identifying and measuring the costs and benefits associated with human resources and recognizing these resources' economic value in the organization's financial statements. While organizations worldwide have widely adopted HRA, there is limited research on employees' perceptions of this practice. This paper aims to fill this gap by examining employees' perceptions of HRA and its impact on their work and the organization. A questionnaire was used to collect research data from 168 North Oil Company employees, including managers, technicians, and engineers. The study results indicate that employees generally have positive perceptions of HRA and believe it positively impacts the organization. The findings suggest that employees view HRA as a valuable and essential practice but also have reservations about its potential negative impacts.