Barriers to public-private partnership (PPP) implementation in smart urban services
Akıllı kent servislerinde kamu-özel işbirliği (KÖİ) uygulamasının önündeki engeller
  1. Tez No: 789118
  2. Yazar: BARAN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMRA ÇOMU YAPICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapım-Proje Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Kentleşme dünyada önemli bir sorun haline gelmiştir. Önümüzdeki elli yıl içinde şehirlerin dünya nüfusunun %68'inden fazlasına ev sahipliği yapacağı öngörülmekedir. Bu hızlı kentleşme kaynaklarımızın aşırı kullanımına neden olacaktır. Birçok kuruluş, bu sorunlara karşı yeni bir kentsel çözüm konsepti bulmaya çalışmaktadır. Bu konsept, yaşam alanlarımızın standartlarını yükselten bir model olan akıllı kent servisleri olarak adlandırılmaktadır. Yaşam standartlarımızı yükseltseler de finansman ve proje teslimi açısından zorlu projelerdir. Bu noktada şehirler, bu servisleri geliştirebilmek için özel ortakların desteğini almaktadır. Kamu-Özel İşbirliği (KÖİ), bir projeyi yürütmek için ortak olarak çalışan kamu ve özel sektörde işbirliğine dayalı bir modeldir. KÖİ'lerin artan oranda benimsenmesine rağmen, birçok gelişmekte olan ülke başarılı şekilde uygulanmasının önünde engellerle karşılaşmaktadır. PPP modeli, gelişmekte olan bir ülke olan Türkiye'de akıllı kent servisleri için kullanılmamaktadır. Bu bağlamda, bu çalışma literatürdeki boşluğu doldurmak için Türkiye'deki akıllı kent servislerinde KÖİ uygulamasının önündeki engelleri değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bariyerler kapsamlı bir literatür araştırmasına dayalı olarak verilmiş ve aralarındaki ilişki gösterilmiştir. Bulanık Analitik Ağ Süreç yöntemi uygulanmış ve önem ağırlıklarını hesaplamak için Super Decisions yazılımı kullanılmıştır.“Siyasi, İdari ve Hukuki”en önemli ana bariyer,“Siyasi İstikrarsızlık”ise en önemli alt bariyer olarak hesaplanmıştır. Sonuç olarak, kuruluşlar akıllı kent servislerini geliştirmek için engelleri değerlendirmeli ve politikalarını şekillendirmelidir. Bu çalışma, engellerin kaldırılmasına veya sınırlandırılmasına yardımcı olacak bilgiler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Urbanization has become an important issue in the world. Cities will be hosting more than 68% of the world's population in the following fifty years. This fast urbanization might cause excessive use of sources and the current infrastructure will not be enough. Organizations try to find a new urban solution concept to these problems. This concept is called smart urban service which is a conceptual development model that raises the standards of living spaces. Although they enhance our living standards, they are challenging projects in terms of financing and project delivery. At this point, cities are enlisting the support of private partners to advance these services. Public–Private Partnership is a collaborative model in the public and private sectors working as partners to drive a project. Even though the adoption of PPPs improving, many developing countries are still having difficulties against its implementation. The PPP model is not commonly used for smart urban services in Turkey, a developing country, due to macroenvironmental barriers. In this regard, this study aims to evaluate the barriers to PPP implementation in smart urban services in Turkey to fill the gap in the literature. The barriers are given based on an extensive literature survey. Then, interrelations, and relative importance rates are calculated. Fuzzy Analytic Network Process method is applied, and the Super Decisions is used to calculate the importance weights.“Political, Governmental and Legal Barriers”is observed as the most important main cluster and“Political instability”is calculated as the most important sub-barrier. Consequently, organizations should assess the barriers and shape their policies to develop smart urban projects. This study provides information to help remove or limit these barriers for governments, investors, and other authorities.