The role of organizational learning in enhancing the banks' financial performance: Research in Iraqi commercial banks
Bankaların finansal performansını artırmada örgütsel öğrenmenin rolü: Irak ticari bankaları üzerine araştırma
  1. Tez No: 789120
  2. Yazar: ARAM GHAZİ JABBAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERHAN GÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın birincil amacı, ticari bankaların finansal performansını artırmada örgütsel öğrenmenin rolünü araştırmaktır. Bu çalışmada, ticari bankalardaki organizasyonel öğrenme süreçlerinin çalışanların becerilerini geliştirdiği ve müşterilere bankacılık hizmetlerini daha iyi sunması nedeniyle finansal performansı artırdığı varsayılmıştır. Irak ticari bankalarındaki yönetici ve çalışanlardan ampirik veriler elde etmek için nicel çalışma yöntemi ve anket kullanılmıştır. Veri toplamanın son adımı olarak analiz için 332 örneklem elde edilmiştir. Sonuçlar, bankaların finansal performansını artırmada örgütsel öğrenmenin rolüne ilişkin dört çalışma hipotezini desteklemektedir. Sonuçlar ayrıca öğrenmeyi organize etmenin ticari bankaların finansal performansını artırdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The primary purpose of this study is to explore the role of organizational learning in enhancing the financial performance of commercial banks. In this study, it was hypothesized that organizational learning processes within commercial banks develop employee skills and better provide banking services to clients; thus, it improves financial performance. The quantitative study method and the survey were used to obtain empirical data from managers and employees of Iraqi commercial banks. As the final step of data collection, 332 samples were obtained for analysis. The results supported four study hypotheses related to the role of organizational learning in improving bank financial performance. The outcomes also demonstrated that organizing learning enhances the financial performance of commercial banks.