SU (2) ve SU (1,1) gruplarıyla bağlantılı integrallenebilir kuantum sistemleri
Quantum integrable systems related with the groups SU (2) and SU (1,1)
  1. Tez No: 78913
  2. Yazar: MEHMET SEZGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ASADOĞLU VERDİYEV
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, birinci bölümde SU (2) ve SU(1, 1) grupları, bu grupların parametrizasyonu, SU (2) ile SO (S) grubu ve SU (1,1) ile SL(2,R), S0(l,2) grupları arasındaki homomorfızma verildi. İkinci ve üçüncü bölümde aşağıdaki türden olan potansiyeller için verilen kuantum sistemlere bakıldı. Verilen kuantum sistemlerin hal fonksiyonları, spektraları ve S- matrisleri bulundu. Ek A 'da gruplarla bağlantılı Homojen ve Simetrik uzaylar, Laplace-Beltrami operatörü ve Integrallenebilir Kuantum Sistemler hakkında bilgi verildi. Ek B'de teorik ve pratik araştırmalarda önemli rol oynayan özel fonksiyonlar anlatıldı. Ek C 'de parçacığın dalga fonksiyonunu veren Schrödinger denklemi, normalleştirme ve spektrum verildi. V{x) = >1 S2 cos“ jc sın”jc 8, £5 sın x sinh2 x coslr x } SU(2) So 4ex Sı cosh2 x } SU(U)
Özet (Çeviri)
In this study, the SU(2) and SU(J, J) groups, the parametrization of these groups, the homomorphism between SU(2) and S0(3), SU(1,1) and both SL(2,R), SO (1,2) groups are given in the first section. In section 2 and 3, quantum systems related to the potentials considered below are analysed. The state functions, spectra and S-matrices of the given quantum systems are found. The homogeneous and symmetric spaces, Laplace-Beltrami operator and quantum integrable system connected to groups are given in appendix A. The special functions which are important in theoretical and practical researches are described in appendix B. Finally in appendix C, the Schrodinger equation giving the wave function of the particle, normalization and spectrum are presented. V(x) = gi -tT-+., cos x sin x v u. g< ? + & #3 sin“ x } SU(2) sinh2 x cosh2 x g”Aex g-, cosh2 x } 51/(1,1)