Maternal depresif semptomlar, annelik memnuniyeti ve maternal bağlanma arasındaki ilişkinin yapısal eşitlik modeli ile incelenmesi
Investigation of the relationship between maternal depressive symptoms, maternal satisfaction, and maternal attachment with the structural equality model
- Tez No: 789131
- Danışmanlar: PROF. DR. NURSAN ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Annelik kadının yaşamında çok farklı deneyim ve duyguların yaşandığı en önemli gelişimsel olaylardan biridir ve oldukça karmaşık bir süreçtir. Bu araştırmanın amacı; maternal depresif semptomlar, annelik memnuniyeti ve maternal bağlanma arasındaki ilişkinin yapısal eşitlik modeli ile incelenmesidir. GEREÇ VE YÖNTEM: Tanımlayıcı, kesitsel ve ilişki arayıcı olarak planlanan araştırma Marmara Bölgesindeki iki farklı Eğitim ve Araştırma Hastanesinin Çocuk Polikliniklerine gelen 1-4 aylık bebeğe sahip 231 annenin katılımı ile gerçekleşmiştir. Veri toplama aracı olarak; Aile ve Çocuğu Tanıtıcı Bilgi Formu, Hasta Sağlık Anketi-9 (PHQ-9), Anne Olma Ölçeği (BAM-13) ve Maternal Bağlanma Ölçeği (MAI) kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler bilgisayar ortamına aktarılarak IBM SPSS Statistics 25 programı aracılığıyla değerlendirilmiş ve yapısal eşitlik modeli SmartPLS-3 ile incelenmiştir. BULGULAR: Araştırmaya katılan annelerin yaşları ortalama 28,47±5,04, %48,5 ile çoğunluğun ortaöğretim mezunu ve %77,5'inin ev hanımı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: Motherhood is an extremely complex process and one of the most significant developmental periods in a woman's life, involving a wide range of experiences and emotions. The aim of this study is to examine the relationship between maternal depressive symptoms, maternal satisfaction, and maternal attachment with a structural equation model. MATERIALS AND METHODS: This was a descriptive, cross-sectional and correlational study including 231 mothers with infants aged 1-4 months who visited the Pediatrics Polyclinics of two different Training and Research Hospitals in the Marmara Region. The data were collected using the Family and Child Descriptive Information Form, Patient Health Questionnaire-9 (PHQ-9), Being a Mother Scale (BAM-13), and Maternal Attachment Inventory. The data were analyzed using the IBM SPSS Statistics 25 program and the structural equation model was examined with SmartPLS-3. RESULTS: The mean age of the mothers was 28.47±5.04 years,48.5% of mothers graduated from secondary school, and most of them (77.5%) were housewives.