Maternal depressive symptomology, parenting practices, motherhood experiences, and mother-reported children's emotion regulation: A multi-method study in the context of psychological intimate partner violence
Annenin depresif semptomları, ebeveynlik pratikleri, annelik deneyimleri ve anne bildirimine dayalı çocuğun duygu düzenlemesi: Psikolojik yakın partner şiddeti bağlamında çok yöntemli bir çalışma
- Tez No: 952310
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP SÜMER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu çalışma psikolojik yakın partner şiddeti failliği ve mağduriyeti, annenin depresif semptomları, güvenli bir üs olma istekliliği, olumsuz ebeveynlik pratikleri ve orta çocukluk dönemindeki çocukların duygu düzenlemesi arasındaki ilişkileri nicel olarak incelemeyi amaçlamıştır. Aynı zamanda annelik deneyimlerini nitel olarak değerlendirerek nicel bulguların yorumlanmasına bağlamsal bir çerçeve sunmayı ve psikolojik yakın partner şiddeti yaşanan evlerde çocukların duygusal uyumunu desteklemeye yönelik müdahalelere katkı sağlamayı hedeflemiştir. Bu doğrultuda, çalışmanın amaçlarını gerçekleştirmek üzere çok yöntemli bir araştırma yaklaşımı benimsenmiştir. Çocukları 8 ila 12 yaş arasında olan 358 anneden nicel veriler toplanmıştır. Anneler demografik bilgi formu ve Revize Edilmiş Çatışma Taktikleri Ölçeğinin psikolojik agresyon alt ölçeğini doldurmuştur. Çocuklarının duygu düzenlemesini Duygu Ayarlama Ölçeğini kullanarak bildirmişlerdir. Kısa Semptom Envanterinin depresyon alt ölçeği ile annelerin depresif semptomları değerlendirilmiştir. Çocuk ve anne arasındaki güvenli bağ, Güvenli Üs Olarak Hizmet Etmeye Yönelik Anne İstekliliği Ölçeği kullanılarak değerlendirilmiştir. Olumsuz ebeveynlik pratikleri Çok Boyutlu Ebeveynlik Stillerini Değerlendirme Ölçeği ile değerlendirilmiştir. Nicel çalışmaya da katılan 13 anne ile annelik deneyimlerini daha iyi anlamak amacıyla yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla nitel veri toplanmıştır. Yol analizi, psikolojik yakın partner şiddeti failliğinin, annenin güvenli bir üs olarak hizmet etme isteği ve olumsuz ebeveynlik pratikleri yoluyla çocukların duygu düzenlemesiyle ilişkili olduğunu göstermiştir. Nitel sonuçlar anneliğin bireysel, ilişkisel ve sosyal dinamikleri olmak üzere üç genel temayı ortaya koymuştur. Çalışmanın bulguları psikolojik danışmanlık alanı için çıkarımları bakımından tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to quantitatively investigate the associations among psychological intimate partner violence perpetration and victimization, mothers' depressive symptomology, willingness to serve as a secure base, negative parenting practices, and children's emotion regulation during middle childhood. It also aimed to assess motherhood experiences qualitatively, providing a context for interpreting quantitative findings and informing interventions that support children's emotional adjustment in homes where psychological intimate partner violence occurs. Consequently, this study employed a multi-method research approach to achieve these aims. Quantitative data were collected from 358 mothers of children aged 8 to 12 years. Mothers completed a demographic information form and the psychological aggression subscale of the Conflict Tactics Scale-Revised (CTS-R). They reported their children's ER using the Emotion Regulation Checklist (ERC). The depression subscale of the Brief Symptom Inventory (BSI) measured the mothers' depressive symptoms. The secure bond between the child and mother was evaluated using the Mother's Willingness to Serve as a Secure Base Scale (MWSSBS). Negative parenting practices were assessed with the Multidimensional Assessment of Parenting Practices Scale (MAPS). Qualitative data were gathered through semi-structured interviews with 13 mothers who participated in the quantitative study to gain a deeper understanding of their experiences of motherhood. Path analysis indicated that psychological IPV perpetration was associated with children's emotion regulation through the mother's willingness to serve as a secure base and negative parenting practices. Qualitative results revealed three overarching themes: personal, relational, and social dynamics of motherhood. Implications of the study's findings for the counseling field were discussed.