Vajinal doğum sonrası memeye emeklemenin annelerin bebeklerini besleme tutumu ve emzirme başarısına etkisi
The effect of breast crawl on infant feeding attitude and breastfeeding success of after vaginal delivery
- Tez No: 789152
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEVSER İLÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Memeye emekleme, zamanında ve sağlıklı olarak dünyaya gelen yenidoğanların, annesinin karnına bırakıldığında, emekleme hareketleriyle memeye ulaşıp, emmeyi gerçekleştirmesini içeren içgüdüsel davranış dizisidir. Bu çalışmanın amacı, vajinal doğum sonrası memeye emeklemenin, annelerin bebeklerini besleme tutumu ve emzirme başarısına etkisinin incelenmesidir. GEREÇ VE YÖNTEM: Randomize kontrollü deneysel tipte gerçekleştirilen çalışmaya, toplam 68 anne ve bebeği (34 deney, 34 kontrol) dâhil edilmiştir. Deney grubundaki bebekler memeye emekleyerek, kontrol grubundaki bebekler ise hastane rutinlerine uygun olarak ilk emmeyi gerçekleştirmiştir. Veriler“Tanımlayıcı Demografik Bilgi Formu”,“LATCH Emzirme Tanılama Ölçeği”ve“(IOWA) Bebek Beslenmesi Tutum Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. İstatistiksel anlamlılık için p0,05).
Özet (Çeviri)
The Effect of Breast Crawl on Infant Feeding Attitude and Breastfeeding Success of After Vaginal Delivery INTRODUCTION AND AIM: Breast crawl is an instinctive behavior sequence that involves the newborns who are born on time and in good health, when placed on their mother's abdomen, reaching the breast with crawling movements and performing the sucking. The aim of this study is to examine the effect of crawling on the breast after vaginal delivery on the feeding attitude of mothers and breastfeeding success. MATERIALS AND METHODS: A total of 68 mothers and their babies (34 experiments, 34 controls) were included in the randomized controlled experimental study. The babies in the experimental group were breastfed into the breast, and the babies in the control group were allowed to perform the first breastfeeding in accordance with the hospital routines. The data were collected by using“Descriptive Demographic Information Form”,“LATCH Breastfeeding Assessment Tool”and“(IOWA) Infant Feeding Attitude Scale ”. The obtained data were analyzed by using SPSS (Statistical Package For Social Sciences) for Windows 25.0 program. For statistical significance, p0.05). The first breastfeeding period of the mothers in the experimental group was 37.62±12.10 min. the control group was 21.79±8.90 min.