Erken dönemde doğru emzirme tekniğinin tek başına anne sütü ile besleme süresi üzerine etkisi
The Effect of breast feeding with the right technique during the early period on the length of breast feeding only period
  1. Tez No: 69639
  2. Yazar: MUKADDES TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ANAHİT COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
57 ÖZET ERKEN DÖNEMDE DOĞRU TEKNİKLE EMZİRMENİN TEK BAŞINA ANNE SÜTÜ ÎLE BESLEME SÜRESİ ÜZERİNE ETKİSİ Anne sütü, bebek beslenmesinde yeri doldurulamayacak, mükemmel bir besindir. Çalışmalar, bebeklerin, ilk 4-6 ay mutlaka tek başına anne sütü ile beslenmeleri gerektiğini gösterirken, ne yazık ki ülkemizde 4-5 aylık bebeklerin % 4,3 'ü yalnızca anne sütü ile beslenmektedir. Çalışmamız, erken dönemde doğru teknikle emzirmenin, tek başına anne sütü ile besleme suresi üzerine etkisini araştırmak amacıyla deneysel yöntem ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma örneklemini, İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastahanesinden 60 kişi, Sosyal Sigortalar Kurumu Bakırköy Doğumevinden 151 kişi olmak üzere,normal spontan doğum yapmış loğusalığın 1. günündeki anneler arasından seçilen toplam 2 1 1 anne ile oluşturulmuştur. Çalışmamızda öncelikle 120 kişilik kontrol, 61 kişilik Deney 1, 30 kişilik Deney 2 grubu oluşturulmuştur. Kontrol grubu, taburcu olmak üzere olan loğusalar arasından seçilerek, anket formu uygulanmıştır. Deney 2 grubuna anket formu uygulandıktan sonra anne sütünün önemi ve doğru emzirme tekniği hakkında bireysel eğitim verilmiş, doğru emzirme tekniği uygulatılarak, emzirme konusunda rehber bir kitapçık verilmiştir. Deney 1 grubuna ise Deney 2 grubuna uygulanan işlemlerin aynısı, doğumdan sonra ilk iki saat içinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamındaki bütün loğusalarla doğum sonrası 2 halta, 4. hafta, 6. hafta ve 4. ayda telefon ile görüşme sağlanarak, tek başına anne sütü ile besleme süresini belirlemek amacıyla“loğusa izlem formu”doldurulmuştur. Çalışmamız sonucunda elde edilen veriler yüzdelik, chi - square (x2 testi) ve varyans analizi ile değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamına alınan üç grup arasında demografik obstetrik ve laktasyona ilişkin veriler açısından istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır.58 Çalışmamızda, tek başına anne sütü ile besleme süresi ortalaması, sadece doğru emzirme tekniği öğretilen Deney 2 grubunda 13.86 ±4.89, erken dönemde doğru teknikle emziren Deney 1 grubunda 9.04 + 6.54, kontrol grubunda ise 5.61 + 5.71 saptanmıştır. Kontrol grubunun, Deney 1 grubuna göre. Deney 1 grubunun ise Deney 2 grubuna göre daha erken dönemde ek gıdaya başladığı saptanmıştır. Kontrol grubunda, doğum sonrası ilk iki haftanın en hızlı ek gıdaya geçiş dönemini oluşturduğu gözlenmiştir. Annelerin ek gıdaya başlarken en önemli bilgi kaynaklarından birini % 28.3 ile sağlık personelinin oluşturduğu belirlenmiştir. Ek gıdaya başlamada en önemli faktörün % 22. 1 ile“Yetersiz süt salınımı düşüncesi”olduğu, ardından % 20.2 ile“Ek gıdaya başlama telkinlerinin”geldiği tespit edilmiştir. Çalışmamızda, bebekte ortaya çıkan emzirme sorunları en az % 4.9 ile Deney 1 grubunda, daha sonra %32.5 ile kontrol grubunda ve % 40 ile Deney 2 grubunda yaşandığı saptanmıştır. En sık karşılaşılan emzirme sorununun memeyi tutmada zorluk ve kusma olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EFFECT OF“BREAST-FEED L\G WITH THE RIGHT TECHNIQUE DURING THE EARLY PERIOD”ON THE LENGTH OF BREAST FEEDING-ONLY PERIOD Breast milk is a perfect food, which is unsubstitutable. Although the studies show that babies should be fed with only breast milk during the first 4-6 months; unfortunately 4.3% of 4-5 month old babies are fed with breast milk-only in our country. Our study was done in order to survey the effect of“breastfeeding with the right technique during the early period* on breast feeding-only longevity and performed with invasive method. Sixty patients from Istanbul University Istanbul Medical Faculty Hospital and 151 patients from Social Assurance Bakırköy Women Hospital, all of whom were selected from the patients in their first puerperal days (all had spontaneous vaginal delivery) constituted the investigation sample total number was 211. In our study, we initially established a control group of 120 patients, a first-study group of 61 patients and a second-study-group of 30 patients. The control group was selected from the puerperal patients who were about to be discharged and they were given questionnaire forms. In the second study group, after administering the questionnaire form, individual education was given about the importance of breast milk and proper breast feeding technique and they were given a guide booklet in addition to making them perform the right breastfeeding technique. Finally the first study group had the same procedure with in first two hours after delivery. We had phone calls with all the patients in our study by the 2nd, 4* 6* weeks and 4* month after delivery and ”puerperal follow-up forms“ were filled accordingly to determine the length of breast feeding period. At the end of our study, data were assessed by percentage, chi-square (x1) test and variance analysis.There were no statistically important differences between the three groups in our study in terms of demographic, obstetric and lactational data. In our study, the mean length of breast feeding-only was 13.86 ± 4.89 months in the second study group whose participants were educated about proper breast feeding 9.04 ± 6.54 months in the first study group of patients who performed breast feeding with the right technique during the early period and 5.61 ± 5.71 in the control group. We have seen that the starting time to the supplementary food was earlier in the first study group than the second study' group and control group was the earliest among the three groups. In the control group the first two puerperal weeks was the time when the patients start the supplementary food most often. One of the most important knowledge source of the mothers was medical staff with a rate of 28.3 % on due starting the supplementary good. It was detected that the most important factor for starting the additional food was the idea of ”inadequate milk secretion“ with a rente of 22.1 °6 followed by ”enforcements for starting the additional food" In our study, breastfeeding problems were encountered less often in the first study group (4.9 %X followed by the control group (32.5 %), and the second study group (40 °o). The most frequent breastfeeding problems reported were difficulty in sucking the nipples and emesis