Evre I,II ve III diz osteoartritli hastalarda diz içi hyalüronik asit enjeksiyonunun Ağrı, yaşam kalitesi ve fiziksel performans üzerinde etkinliğinin incelenmesi
Investigation of the efficacy of intra-knee hyaluronic acid injection on pain, quality of life and physical performance in patients with stage II, II and III knee osteoarthritis
- Tez No: 789157
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ ÇAYPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma, diz içine uygulanan hyaluronik asit enjeksiyonunun diz osteoartriti (OA) tedavisinde ağrı, yaşam kalitesi ve fiziksel performans üzerine etkilerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya 45 yaş üzeri ağrı ve hareket kısıtlılığı ile başvuran Kellgren-Lawrence radyolojik evrelemesine göre evre 1,2 ve 3 olan 60 kişi dahil edilmiştir. Hastaların tedavi öncesi ve sonrası sonuçları ağrı şiddeti Vizüel analog skalası (VAS) ile yaşam kalitesi ve fiziksel performans değerlendirmeleri SF-36 ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of intra-knee injection of hyaluronic acid on pain, quality of life and physical performance in the treatment of knee osteoarthritis (OA). Sixty people over the age of 45 who applied with pain and limitation of movement and were grades 1,2 and 3 according to Kellgren-Lawrence radiological staging were included in the study. The pre- and post-treatment results of the patients were evaluated with the visual analog scale (VAS) of pain intensity, and the quality of life and physical performance evaluations with the SF-36.