Monomer modifikasyonu ile polimer destekli organokalay hidrürlerinin sentezi
Monomer modification with the synthesis of polymer supported organotin hydrides
- Tez No: 78918
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ZAİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Organokalay hidrürler oldukça reaktif olan, çeşitli halka kapama ve indirgeme reaksiyonlarında kullanılan reaktiflerdir. Bu çalışmada; p-bromostirenden başlanarak, polimer destekli dibütilkalay hidrür sentezlenmeye çalışılmıştır. Bunun için, iki yöntem uygulanmıştır. Birinci yöntemde; p-bromostirenin Grignard reaktifi hazırlanarak allil bromür ile reaksiyonundan elde edilen p-allil stirene, hidrostannasyon reaksiyonu ile, BU2S11HCI (klorodibütilkalay hidrür) reaktifi bağlanmıştır. Ardından stiren ile kopolimerleştirme yapılarak elde edilen polimer destekli dibütilkalay klorür bileşiği DIBAL-H (diizobütilalüminyum hidrür) ile indirgenmek suretiyle, polimer destekli dibütilkalay hidrür bileşiğinin sentezi yapılmaya çalışılmıştır. İkinci yöntemde ise; allil bromürden Grignard reaktifi hazırlanarak, p-bromostiren ile reaksiyonundan elde edilen p-allil stiren, stiren ile kopolimerleştirilerek Bu2SnHCl reaktifi bağlanmıştır. Bu reaksiyonla elde edilen polimer destekli dibütilkalay klorür bileşiği LİAIH4 ile indirgenerek, polimer destekli dibütilkalay hidrür bileşiğinin sentezi yapılmaya çalışılmıştır. Başlangıç maddesi olan p-bromostiren, Clemmensen ve LİAIH4 indirgemesi ile asetofenondan, HC1 katılması ile sürenden olmak üzere toplam üç yöntem kullanılarak sentezlenmeye çalışılmıştır. Alternatif bir başlangıç maddesi olarak p-klorometilstiren seçilerek, stiren ile klorometil etileter arasındaki reaksiyon ile bunun sentez uygulaması yapılmıştır. Paralel yürütülen bir başka çalışmada ise, brombenzene birinci ve ikinci yöntemdeki reaksiyonların aydınlatılması amacı ile, benzer reaksiyonlar uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY Organotin hydrides which are rather reactive and used in the various cyclization and reduction reactions, are reagents. In this study polymer supported dibutyltin hydride has been tried to synthesis by starting from p-bromostyrene. For this has been applicated two methods. In the first method, the Bu2SnHCl (chlorodibutyltin hydride) has been attached to p-allyl styrene obtained from its reaction with allyl bromide by means of the hydrostannation reaction by preparing the Grignard reagent of p-bromostyrene. In the following that it has been tried to carry out synthesis of the polymer supported dibutyltin hydride compound by reducing the polymer supported dibutyltin chloride compound with DIBAL-H (diisobutylaluminium hydride) obtained by copolymerizing with styrene. However, in the second method, the Grignard reagent prepared from allyl bromide has been reacted with p-bromostyrene. p-Allyl styrene which is the reaction product has been copolimerized with styrene, and the BU2S11HCI has been attached to that. The formation product is reduced with LİAIH4 and then it is tried to carry out the synthesis of the polymer supported dibutyltin hydride compound. p-Bromostyrene which is starting material is tried to synthesis with three ways. These are the reactions of the Clemmensen and LİAIH4 reduction and the addition of HC1 to styrene. Choosing p-chloromethylstyrene as an alternative starting material, it is carried out the synthesis application of that with the reaction between styrene and chloromethyl ethylether. Also in another study proceeded parallel, similar reactions are applicated to brombenzene with the aim of elucidating the reactions in the first and second method.