Naylon 6 filamentlerine asit boyarmadde adsorbsiyonunun kinetik ve termodinamik incelenmesi
Kinetics and thermodynamics of acid-Dye adsorbtion on naylon 6 filaments
- Tez No: 78919
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVİN KAPTANOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Naylon 6 fîlamentlerine Tectilon Blau R ( C - 1 Acid Blue 40) Asit boyarmaddesinin adsorbsiyon kinetiği ve termodinamiği,50,60,70 80 ve 90°C sıcaklık aralıkları için incelendi. Dengedeki boyarmadde çekiş hızı eğrilerinden herbir sıcaklık için tam yan boyama zamanlan bulundu. Crank'ın sonlu boyarmadde banyosu denkleminden,Kilby'nin t1/2 ve Urbanik'in seri açınım şeklinde türettiği denklemler kullanılarak, difüzyon katsayıları hesaplandı. Ayrıca,bu çalışmada Urbanik'e benzer fakat VT yerine V ( t / t1/2 ) alınarak elde edilen bir grafiksel yöntem ile de difüzyon katsayıları tayin edildi. Difüzyon katsayısı ile sıcaklık arasındaki Arrhenius tipi ilişki den hesaplanan aktivasyon enerjileri, Kilby'nin metoduna göre 21.58 kJ/mol, Urbanik'in metoduna göre 190.24 kJ/mol ve bu çalışmada türetilen metoda göre ise 87.19 kJ/mol bulundu. Entalpi değerleri aktivasyon enerjisi değerlerine çok yakın olup, sıcaklığa bağımlı değildir. Dolayısı ile t1/2 kullanarak difuzyonun aktivasyon enerjisinin tayini ile çok kısa bir sürede boyama prosesinin bütünü hakkında yeterli termodinamik bilgi elde edinilebilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Adsorption kinetics and thermodynamics of Tectilon Blau R, an acid dye ( C-I Acid Blue 40 ) for nylon 6 filaments have been studied over temperature range of 50,60,70,80 and 90°C. tm, half-dyeing times for given temperatures were obtained from the equmbrium exhaustion of rate of dyeing curves. The difusion coefficients were calculated by using Crank's derived forms of finite dyebath equation for tm (Kilby) and in the form of expanded series (Urbanik).In mis study, the difusion coefficients were also calculated by another graphical method which is similar toUrba- nik's but,uses V(t/ti#) instead of VtThe obtained difusion coefficient values were in the range of 10"8 - 10~5cm2/s. The dependence of difusivity on temperature was consistent with an Arrhenius type relationship with an activated energy of 21.58 kJ/ mol for Kilby' s method, 190.24 kJ/mol for Urbanik's method and 87.19 kJ/mol for the method derived in this study. The best grap hical fit for linearity was found from the method derived in this work. The values of enthalpies and activation energies are very close and enthalpies are found to be independent of temperature. Therefore, determination of activation energy of difusion by using tm values, may give a good knowledge of thermodynamic approximation for the whole of the dyeing process, in very short time.