Ornithogalum umbellatum l. bitkisindeki flavonoidlerin incelenmesi
The Flavonid compounds of ornithhogalum umbellatum l.
  1. Tez No: 78920
  2. Yazar: ÖZLEM DEMİRKIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ OYMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Bu çalışmada Ornithogalum Umbellatum L. bitkisi kimyasal bakımdan incelenmiştir. Bitki %80'lik etil alkol ile sokslet cihazında ekstrakte edildi. Ekstrakt vakumda yoğunlaştırıldıktan sonra su ile seyreltildi ve Et20, EtOAc ve BuOH ile ekstrakte edildi. BuOH ekstresi bir selüloz kolonda fraksiyonlandırıldı ve ince tabaka kromatografısinde fraksiyonların içerdiği maddeler UV ışık altında kontrol edilmiştir. Maddelerin saflaştınlmasında çift boyutlu kağıt kromatografisi de kullanılmıştır. Toplam üç bileşik elde edilmiştir. Bu bileşiklerin üçü de flavonoid karakterlidir. Bu bileşikler, isoviteksin, saponarin ve isoorientindir. Bileşiklerin yapı tayinleri UV ve kütle spektrometrisi deneylerinden yararlanarak yapılmıştır. Bulgular ayrıntılı olarak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, Ornithogalum Umbellatum L. was chemically investigated. The plant was extracted with 80% EtOH in soxhlet. After the extract was concentrated in vacuum diluted with water and it was extracted with Et20, EtOAc and BuOH. The BuOH extract was fractionated on a cellulose column. The contents of the fractions were checked by thin layer chromatography under UV lights. And also two dimensional paper chromatography was used for purifying the compounds. Totally three compounds were obtained and characterized as flavonoid. These compounds are isovitexin, saponarin and isoorientin. Structure determination of the compounds were achieved by spectral methods such as UV and Mass Spectroscopy. The results were explained in detail.