4-(sübstitüe-fenil)-6-metil-3-fenil-4H-1,2,4-oksadiazin-5(6H)-on bileşiklerinin sentezi ve 13C NMR kimyasal kayma değerleri üzerinde sübstitüent etkinin çalışması
Synthesis of 4-(substituted phenyl)-6-methyl-3-phenyl-4H-1,2,4-oxadiazine-5(6H)-on compounds and investigation of substitutional effect on 13C NMR chemical shift values
- Tez No: 789205
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM SANİYE KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada; N-Sübstitüe-fenil-benzamidoksim ve 2-bromopropionil klorürün reaksiyonu ile 12 yeni 4-(sübstitüe fenil)-6-metil-3-fenil-4H-1,2,4-5(6H)-on oksadiazin türevleri sentezlendi. Elde edilen 1,2,4-oksadiazin-5(6H)-on türevleri, fiziksel özellikleri ve ATR-FTIR (Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektrometresi), 1H NMR (Nükleer Manyetik Rezonans),13C NMR ve LC/TOF-MS (Sıvı Kromatografisi-Uçuş Zamanlı Kütle Spektrometresi) analiz verileri ile karakterize edildi. Sentezlenen 1,2,4-oksadiazin-5(6H)-on türevlerinin C=O, C=N, CH ve CH3 karbonlarının deneysel 13C NMR kimyasal kayma değerleri SSP (tek sübstitüent parametresi) ve DSP (çift sübstitüent parametresi) regrasyon analizleri kullanılarak çeşitli Hammett sübstitüent sabitleri ve Swan Lupton parametreleri ile ilişkilendirildi. Korelasyon soncunda C=O, C=N ve CH3 karbonlarına ait negatif ρI ve ρR değeri (ters sübstitüent etkisi) bulundu. İncelenen CH karbonunda ise pozitif ρI (normal sübstitüent etkisi) ve negatif ρR (ters sübstitüent etkisi) değerleri hesaplandı. DSP regrasyon analizinin bir sonucu olarak oksadiazin halkasının C=O, C=N ve CH karbonlarının 13C NMR kimyasal kaymaları tatmin edici bir korelasyon gösterirken, CH3 karbonunun da r = 0.99 mükemmel korelasyonu gözlemlendi. p-Br sübstitüentli 1,2,4-oksadiazin-5(6H)-on türevinin C=O, C=N, CH ve CH3 karbonlarının deneysel 13C NMR kimyasal kayma değerleri DSP regrasyon analizinden elde edilen denklemlerin sağlamasında kullanıldı. Regrasyon analizi sonucunda türetilen denklemlerin 1,2,4-oksadiazin-5(6H)-on türevlerinin deneysel 13C NMR kimyasal kayma değerlerini tahmin etmede başarılı bir şekilde kullanılabileceği görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study; by the reaction of N-substituted-phenyl-benzamidoxime and 2-bromopropionyl chloride, 12 new 4-(substituted phenyl)-6-methyl-3-phenyl-4H-1,2,4-oxadiazine derivatives were synthesized. The obtained 1,2,4-oxadiazine-5-one derivatives, their physical properties and ATR-FTIR (Fourier Transform Infrared Spectrometer), 1H NMR (Nuclear Magnetic Resonance), 13C NMR and LC/TOF-MS (Liquid Chromatography-Time of Flight) Mass Spectrometer) was characterized by analysis data. Experimental 13C NMR chemical shift values of C=O, C=N, CH and CH3 carbons of synthesized 1,2,4-oxadiazine-5-one derivatives using SSP (single substituent parameter) and DSP (double substituent parameter) regression analyzes for various Hammett substituents constants and Swan Lupton parameters. As a result of the correlation, negative ρI and ρR values (reverse substituent effect) of carbons C=O, C=N and CH3 were found. On the other hand, positive ρI (normal substituent effect) and negative ρR (reverse substituent effect) values were calculated for the investigated CH carbon. As a result of the DSP regression analysis, the 13C NMR chemical shifts of the C=O, C=N and CH carbons of the oxadiazine ring showed satisfactory correlation, while the excellent r=0.99 correlation of the CH3 carbon was observed. The experimental 13C NMR chemical shift values of the C=O, C=N, CH and CH3 carbons of the 1,2,4-oxadiazine-5-one derivative with the p-Br substituted were used to provide the equations obtained from the DSP regression analysis. As a result of the regression analysis, it was seen that the derived equations could be used successfully to predict the experimental 13C NMR chemical shift values of 1,2,4-oxadiazine-5(6H)-one derivatives.