Metallerin yüksek moleküler aminler ile ekstraksiyonu
Extraction of metals with high molecular weight amines
  1. Tez No: 78921
  2. Yazar: ZÜBEYDE MUTSEL ÖZTINAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. HİLMİ İBAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Çeşitli deneysel şartlar altında uzun zincirli alkil amin olan Tersiyer Tri Kapril Amin organik bir çözücü olan Metil İzo Bütil Keton içinde çözülerek bazı elementlerin aynı anda kantitatif ayırımınında bir ayıraç olarak kullanılabileceği araştırılmıştır. Bilindiği gibi Alamin 336 üzerinde oluşan reaksiyonlar Cu, Co, Pb'nun kantitatif ekstraksiyonu için yüksek asidik ortamda incelendi. Bu metallerin ekstraksiyon sırasında klor iyonları şeklinde olduğundan bu ayıraçlar, bir kaç elementin eş zamanlı ayırımı için çok etkili kelatlama araçlarıdır. İncelemelerimiz, metallerin türevleri kullanılarak oluşan anyonik komplekslerin yüksek asidik ortamda yeterince kararlı olduğunu gösterdi. Bizim çalışmalarımız, seçtiğimiz elementlerin seçimli ekstraksiyon yönteminin uygulanabilirliğinin oldukça iyi olduğunu, likid ekstraksiyon vasıtasıyla spesifik ayırım yönteminin tasarımına imkan vermesi ve çok sayıdaki metalin seçimli ekstraksiyonunun uygulanabilirliğinin mümkün olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study observation were made under varied experimental conditions to discover to what extend long chain alkyl amine (Tertiary Tricaprylyl Amine) dissolved in Methyl iso Butyl organic solution may serve as a reagents for simultaneous quantitative separation of some elements. Reactions involving above reagent known as Alamine 336 were studied in the high acidic media for extraction micro quantities of those metals Cu, Co and Pb. It was found that in the presence of CI" ions, these reagent is very effective chelating reagents for simultaneous separation of several elements. In our stuyd, It was shown that used derivative exhibit a good behavior, formed anionic complexes arc sufficiently stable in the high acidic media. Their application for selective extractions of choosed elements is good which shows the possibility of their application for selective extractions of number of metals and enables the devising specific separation procedures via liquid extraction.