Representation of narration and history in two postmodern novels: The House of Doctor Dee and The Public Burning
The House of Doctor Dee ve The Public Burning postmodern romanlarında tarihin anlatımı ve tasviri
- Tez No: 789227
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma, meta-kurgusal post-modern romanların tarih-yazımsal üst-kurmaca kapsamında tarihsel bilgiyi nasıl yansıttığını, yazarların tarihsel süreci nasıl kurguya dönüştürdüğünü göstermeyi amaçlamaktadır. Tezin genel amacı, tarihsel bilinç ve tarihsel üst-kurmacanın seçilmiş romanlardaki karakterlerin kimliklerini nasıl şekillendirdiğini ve tarih ile kurmacanın post-modern bağlamda nasıl yan yana geldiğini ayrıntılı olarak incelemektir. Aynı zamanda bu çalışma, post- modern tarihin geçmişinin çeşitli kuramcılar tarafından post-modern tarih yazımı bağlamında nasıl ele alındığını ve geçmişi çizgisel olarak yansıtmanın zorluğunu incelemektedir. Tarih-yazımsal üst-kurmaca, geçmişi somut ve nesnel olarak ele almaz, post-modern bir bakış açısıyla farklı bir gerçeklikle tarihsel bilinç ve olguları ele alır. Bu nedenle bu tez, tarihsel gerçekleri ve üst-kurmaca öğelerini tarih-yazımsal üst-kurmaca kapsamında incelemeyi ve post-modern bir kurmaca bakış açısıyla tarihi kurmaca ve imgesel olarak yeniden yazmanın nasıl mümkün olduğunu incelemeyi amaçlamaktadır
Özet (Çeviri)
This study aims to show how meta-fictional postmodern novels reflect historical knowledge within the scope of historiographic meta-fiction, how the authors transform the historical process into fiction. The general aim of the thesis is to examine in detail how historical consciousness and historical metafiction shape the identities of the characters in selected novels and how history and fiction are juxtaposed in the postmodern context. At the same time, this study examines how the past of postmodern history is handled by various theorists in the context of postmodern historiography, and also the difficulty of reflecting the past linearly. Historiographic metafiction doesn't deal with the past concretely and objectively, but deal with historical consciousness and facts with a different reality with a postmodern point of view. For this reason, this thesis aims to examine historical facts and metafictional elements within the scope of historiographic metafiction and examine how it is possible to rewrite history fictionally and imaginatively with a postmodern fictional point of view.