Factors affecting marketing strategy in maritime business
Denizcilik alanında pazarlama stratejilerini etkileyen faktorler
- Tez No: 789228
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL NEBOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Ulaşım, Marine, Transportation
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Pazarlama stratejisinin gelişimi, taşımacılık pazarını etkileyen global faktörler çerçevesinde bir şirketin ana değerini oluşturmaya yol açan olayların ve maddelerin doğru tanımlanması ve müşterilerine kaliteli servisin verilebilmesi ile yakın ilişkilidir. Tezde ana konular pazarlama stratejisini etkileyen dinamiklerin ve çevresel faktörlerin ortaya konması, denizcilik sektörel gruplarında ki mevcut pazar dinamikleri olarak dökümante edilmiştir. Deniz taşımacılığı söz konusu olduğunda faklı pazarlama bileşimi ve stratejilerinin uygulandığı görülmekte olup global etkenler olarak navlun ve petrol ekonomik peformans indisleri ele alınmıştır. Yeni ve kullanışlı diğer pazarlama araçları olarak funnel ve swot analizleri üzerine yapılmış olan araştırmalara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Developing a marketing strategy evolves in the main concept of rightful definition of the products or chain of events which leads to creation of the core value of a company together with the quality service to its customers with in the scope of global indicators that effect the shipping markets. Main subjects included in article are the analysis of the dynamics governing marketing strategy and influencing factors around it. Different marketing mix and strategies can be implemented when it comes to maritime transportation considering global impacts on economic performance indexes such as freight and oil markets. General overview on marketing tools such as funnel and swot analysis has been underlined as to be the fresh and convenient research areas.