Public order practices in Istanbul and its reflections on the social structure during Tanzimat period
Tanzimat Dönemi asayiş uygulamaları ve bu uygulamaların sosyal yapıya yansımaları
- Tez No: 789230
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEN MÜDERRİSOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, Tanzimat Dönemi'nde hayata geçirilmiş olan asayiş uygulamaları irdelenmiş olup bu uygulamalar bir güvenlik faaliyeti olarak değil bir sosyal kontrol unsuru olarak ele alınmıştır. Asayiş uygulamaları ile birlikte Tanzimat Dönemi ve Tanzimat Dönemi'nde Osmanlı Devleti'nin sahip olduğu yeni yönetim algısı incelenmiştir. Tanzimat Dönemi, Tanzimat Dönemi'nde kurulmuş kurum - kuruluşlar ve bu dönemde çıkarılan kanun ve düzenlemeler, bu yeni yönetim algısı çerçevesinde değerlendirilmiştir. Bu araştırma, Tanzimat Dönemi yöneticilerinin asayiş uygulamalarını hangi şekilde ve nasıl gerçekleştirmek istedikleri üzerine yoğunlaşmıştır. Polislik ve belediye kurumlarının, yeni yönetim algısı çerçevesinde sosyal yapının hangi konumunda yer aldığı sorusuna da bu araştırma içerisinde cevap aranmıştır. Öte yandan, Osmanlı Devleti yöneticilerinin asayiş mefhumuna bir sorun olarak bakmadığı, asayiş kavramını bir kamu yönetimi unsuru olarak ele aldıkları açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the public order practices that were implemented in the Tanzimat Period were examined and these practices were handled as a social control element, not as a security activity. Along with the public order practices, the perception of the new administration of the Ottoman Empire in the Tanzimat Period and the Tanzimat Period was examined. The Tanzimat Period, the institutions and organizations established during the Tanzimat Period and the laws and regulations issued from the Tanzimat Period were tried to be handled within the framework of this modern administration perception. This research focused on how and in what way the administrators of the Tanzimat Period asked to implement the public order practices. The question of the position of the social structure of policing and municipal institutions within the framework of the new management perception was also sought within this research. On the other hand, it is explained that the administrators of the Ottoman Empire did not consider the term of public order as a issue, but considered the term of public order as an element of public administration.