The philosophical position of Kant between Neo-Kantians and Heidegger (Kantian Critique as prote metaphysica)
Yeni-Kantçılarla Heidegger arasında Kant'ın felsefi konumu-proto metafizik olarak Kantçı eleştiri
  1. Tez No: 789231
  2. Yazar: OZAN ÇILGIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT KAVAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 337
Özet
Bu çalışma Kant felsefesi üzerine geliştirilmiş iki yorumun karşılaştırılmasına dayanmaktadır. Bu yorumlardan ilki Heidegger'e aittir ve Kant felsefesinin temelde bir ontoloji, dahası sonlu insan neliğinin analizine dayanan temel bir ontoloji olduğunu iddia eder. Heidegger bu iddiasını Kantçı eleştirinin öznenin öznelliğini zamansal bir bağlamda kurduğunu ileri sürerek temellendirir. Böylece, öznenin öznelliğinin Kantçı temsili neredeyse Dasein'ın bir analitiği olarak ortaya çıkar. İkinci yorum Yeni-Kantçı geleneğin Marburg ekolüne aittir. Bu yoruma göre Kant felsefesi matematiksel doğa bilimlerinin bir epistemolojisidir. Bu bağlamda Kantçı görü ve anlama dikotomisi anlama lehine değiştirilmelidir. Çünkü Kant felsefesi doğa bilimlerinin saf ilkelerini içerir ve bu bağlamda doğanın yasa koyucusu olarak anlamanın işlevi ön plana çıkar. Çalışmamız bu iki yorumun felsefi doğruluğundan ziyade, Kant felsefesinden bu iki zıt yorumun ortaya çıkmasını sağlayan imkânlara odaklanmaktadır. Bu bağlamda tezimiz, Kant felsefesinin ne bir ontoloji ne de bir epistemoloji olduğudur. Kantçı eleştiri, epistemoloji ya da ontoloji gibi bir temsili mümkün kılan birincil bir metafizik, bir proto-metafiziktir.
Özet (Çeviri)
This study is based on a comparison of two interpretations which have been developed on Kant's philosophy. The first of these interpretations belongs to Heidegger and claims that Kant's philosophy is fundamentally an ontology, moreover a fundamental ontology based on the analysis of finite human whatness. He grounds this claim by arguing that Kantian criticism constitutes the subjectivity of the subject in a temporal context. Thus, the Kantian representation of the subjectivity of the subject emerges almost as an analytic of Dasein. The second interpretation belongs to the Marburg school of the Neo-Kantian tradition. According to this interpretation, Kant's philosophy is an epistemology of the mathematical natural sciences. In this context, the Kantian dichotomy of intuition and understanding must be modified in favor of understanding. Because Kant's philosophy contains the pure principles of natural sciences, and in this context, the function of understanding as a lawgiver of nature comes to the fore. Rather than the philosophical correctness of these two interpretations, our study focuses on the possibilities that allow these two opposite interpretations to emerge from Kant's philosophy. In this context, the thesis is that Kantian philosophy is neither an ontology nor an epistemology. Kantian critique is a primary metaphysics, a prote metaphysica, which itself enables a representation such as epistemology or ontology.