Exploring foreign language reading anxiety and the perceptions of the EFL students and the teachers in English preparatory classes
Yabancı dilde okuma endişesinin araştırılması ve İngilizce hazırlık sınıflarında İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin ve öğretmenlerin görüşleri
- Tez No: 717039
- Danışmanlar: DOÇ. ENİSA MEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın temel amacı Türkiye'deki bir üniversitenin ileri seviye hazırlık programına kayıtlı İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin tecrübe ettiği yabancı dilde okuma endişesinin altında yatan sebepleri araştırmaktır. Bu çalışma ayrıca İngilizce hazırlık programındaki yabancı dil öğrencileri ve öğretim görevlilerinin yabancı dilde okuma endişesi konusundaki görüşlerini incelemeyi hedeflemektedir. Endişe yaratan sebepleri belirlemek amacıyla, Yabancı Dil Olarak İngilizce Okuma Endişesi Envanteri (Zoghi, 2012) yükseköğretim seviyesindeki 98 öğrenciye uygulanmıştır. Katılımcıların yabancı dilde okuma endişesi konusundaki iç görüleri hakkında bilgi toplamak amacıyla, gönüllülük esasına dayalı olarak 18 öğrenciden oluşan odak grubu ile yarı-yapılandırılmış sözlü röportaj ve 10 gönüllü öğretim görevlisi ile bire bir yazılı görüşme gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın nitel veri bulguları, öğrenciler arasında anlamını bilmedikleri kelimelerle sıkça karşılaşmalarının okuma endişesi konusunda başlıca sebep olduğunu ve yapmış oldukları telafuz veya çeviri hataları konusunda öğretim görevlileri tarafından yapılan düzeltmelerin en az etkileyen neden olduğunu göstermektedir. Bunun yanı sıra katılımcı öğrencilerle yapılan röportajlar, yabancı dilde okuma endişesinin alt kategorileri ile ilişkin olarak zorunluluk içeren durumlar, bilinmeyen kelime ve terimlerin sıklığı ve okuma stratejilerinin eksikliği gibi bazı ek sebepleri de ortaya koymaktadır. Öğretim görevlilerinin görüşleri ise bilinmeyen içerik, okuma metninin uzunluğu ve akran ve öğretmenin tutumu gibi daha fazla sayıda sebebi ortaya çıkarmıştır. Son olarak, bu çalışma yabancı dilde okuma endişesini giderme konusunda katılımcı öğretim görevlileri ve öğrencilerin fikirlerine dayalı çözümler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to explore the underlying factors of Foreign Language Reading Anxiety (FLRA) experienced by EFL students enrolled in advanced language preparatory classes offered by a university in Turkey. The study also attempts to investigate the perceptions of the EFL students and their instructors about FLRA in English preparatory classes. In order to identify the anxiety provoking factors, the English as a Foreign Language Reading Anxiety Inventory (EFLRAI) by Zoghi (2012) was employed to 98 EFL students in tertiary education. To gain the participants' insights about FLRA, semi-structured oral interviews were conducted with 18 students and one-to-one written interviews were carried out with 10 instructors who participated in the study on voluntary basis. The quantitative findings demonstrated that the most challenging issue for the participants was to understand the words whose meanings were unclear and the least challenging issue was to receive feedback on their pronunciation and translation mistakes. Furthermore, the findings gained from the student interviews revealed some additional factors such as the obligatory situations, frequency of the unknown words and terminology, and lack of reading strategies pertaining to different sub-categories of FLRA. Moreover, the instructors' perceptions revealed additional sources such as unfamiliar content, the length of the text, and the peer and the teacher's attitude to be influential for FLRA. Finally, the study provides some solutions to eliminate the FLRA based on the participating instructors and the students' views.