Partial and full EMI students' attitudes toward translanguaging in a Turkish EMI setting
Türkiye'de öğretim dili tam ve kısmi İngilizce olan öğrencilerin diller arası G geçişliliğe karşı olan tutumları
- Tez No: 789251
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Küreselleşmenin hızlanması ve teknolojik gelişmelerle birlikte İngilizce, anadili İngilizce olmayan uluslar arasında en çok konuşulan dil haline geldi. Bu nedenle, uluslararasılaşma hedefiyle, yükseköğretim dil politikaları, konu öğretiminde Öğretim Dili olarak İngilizceyi (ÖDİ) benimseme eğilimindeler. ÖDİ bir taraftan öğrencilere önemli faydalar sağlarken, diğer taraftan da kurumların da ününü önemli derecede arttırıp, küresel anlamda da tanınmasını sağlamaktadır. ÖDİ'nin bu hızlı yükselişiyle birlikte, bazı zorluklar da gün yüzüne çıkmaya başlamıştır. Sonuç olarak, dil ile alakalı sorunlar endişe konusu olmaya başlamış ve İngilizcenin konumu tartışılmaya başlanmıştır. Karşılaşılan bu zorlukları azaltmak için oldukça yeni bir dil pratiği olan diller arası geçişlilik tavsiye edilmektedir. Bu çalışmanın amacı Türkiye'deki tam ÖDİ ve kısmi ÖDİ öğrencilerinin diller arası geçişliliğe karşı olan tutumlarındaki farklılıklarını ortaya çıkarmaktır. Çalışmaya, 60'ı tam ÖDİ'yi, 60'ı kısmi ÖDİ'yi benimseyen 2 farklı devlet üniversitesinden olmak üzere, toplam 120 Matematik bölümü öğrencisi katılmıştır. Likert ölçekli sorulardan oluşan anket, öğrencilere hem Google Forms üzerinden hem de yüz yüze ulaştırılmıştır. Tam ÖDİ ve Kısmi ÖDİ öğrencilerinin (a) diller arası geçişliliğe olan genel tutumlarını (b) öğretmenlerin ve kendilerinin sınıfta diller arası geçişlilik kullanmalarına olan tutumlarını incelemek için 2 tane bağımsız örneklem t- testi uygulanmıştır. Çıkan bulgular kısmi ÖDİ öğrencilerinin tam ÖDİ öğrencilerine kıyasla diller arası geçişliliğe genel anlamda daha olumlu baktığını göstermiştir. Ayrıca, kısmi ÖDİ öğrencileri hem kendilerinin hem de öğretmenlerinin derste diller arası geçişlilik yapmasına oldukça pozitif bakmaktadır. Öte yandan, tam ÖDİ öğrencileri hem kendilerinin hem de öğretmenlerinin diller arası geçişlilik yapmasına olumsuz bakmakta ve negatif karşılamaktadır.
Özet (Çeviri)
With the acceleration of globalisation and technological developments, English has become the most widely spoken language among non-native nations. Thus, with the goal of internationalisation, language policies in HE tend to adopt English Medium Instruction (EMI) in subject courses. While offering significant benefits to students, it also significantly boosts institutions' reputation and recognition in the global arena. Along with the swift increase in EMI, some language-related challenges have come to light. Consequently, language-related challenges and the role of“E”in EMI are under discussion. In order to mitigate the language-related challenges, translanguaging, a fairly new language practice, is suggested. This study aims to reveal partial EMI and full EMI students' attitudinal differences towards translanguaging and teachers' and students' own use of translanguaging in class in EMI settings in Turkey. The present study sample consists of 120 third and fourth-grade students from the Department of Mathematics in two distinctive universities. Both of the universities are highly prestigious state universities in Turkey. While 60 students are from partial EMI, the rest is from full EMI. The data was collected through an online questionnaire in which participants could respond to 5-Likert-scale questions through Google Forms and face-to-face. Two independent samples t-tests were run to investigate the differences between the participants in partial EMI and full EMI in terms of their perspectives on (a) general attitudes towards translanguaging, (b) attitudes towards teachers and their own use of translanguaging in class based on their responses in the questionnaire. Based on EMI models, partial EMI students, in general, are more in favour of translanguaging than full EMI students. Moreover, partial EMI students are more supportive of translanguaging than full EMI students in terms of their attitudes toward teachers and their use of translanguaging in class.