Parsiyel ve tam kat rotator kaf yırtıklarında cerrahi uygulamalarımız
Results of partial and full thickness rotatory cuff tears which are surgically trated
- Tez No: 102984
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET DEMİRTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
PARSIYEL ve TAM KAT ROTATOR KAF YIRTIKLARINDA CERRAHI UYGULAMALARIMIZ ÖZET: Rotator kaf , omuz ekleminin abduksiyonunu, fleksiyonunu ve rotasyon hareketlerini yaptıran kas grubudur. Rotator kaf yırtıkları çoğunlukla orta yaş üzerindeki insan grubunu etkileyen,omuz hareketlerini sınırlayan ve ağrı ile birlikte olan hastalıklardandır. Parsiyel ve tam kat rotator kaf yırtıklardaki uygulamalrımız ,1993 yılından itibaren ele alındığında 51 hasta incelenmiştir. Bu hastaların 36 'sı bayan, 15'i erkek hasta yaş ortalaması 58.2 yıldır. Bu hastalara 29 mini açıktamir 19'una artroskopik yardımlı mini açık tamir2 hastaya debritman 2 'sine artroskopik tamir uygulanmıştır. Rotator kaf tamirlerinde kemikten geçen dikişlerve tüm hastalara subakromiyal dekompresyon uygulanmıştır. Postoperatif takip süresi 17 ay yapılmış olup 51 hasta postoperatif olarak Constant değerlendirme skorlarına göre değerlendirilmiştir. Hastalarımızda constant tatminkar sonuçlar elde edilmiştir. skorlarına Kliniğimizde ,rotator kaf yırtıklarında cerrahi başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.. Sonuçlar uluslar arası yapılan tedavilere parelellik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
RESULTS OF PARTIAL and FULL THICKNESS ROTATORY CUFF TEARS WHİCH ARE SURGİCALLY TREATED SUMMARY: Rotatory cuff,is the muscle group of shoulder joint, making.abduction, flexion and rotation Rotatry cufftears ,afFect patients of above middle age and they limit shoulder motion and thet're together with pain. We discuss about our patients having partkl and full thickness rotatory cuff tears from 1993 up to 2000 and we have 51 patients 36 of the patients were female and 15 patients were male . Their awarege age was 58.2 years . We performed 29 mini öpen repair, 19 artroscopic assisted mini repair, 2 debritmant, 2 artroscopic repair alone in rotator cuff tears,we performed bone sutures and subacromial decompression for ali patients. Mean postoperatve follow up was 17 months and 51 patients were evaluated according and we had satisfyring results. İn our eline we succesfully treat rotatory cuff tears. Our surcigal results have parallel results with international treatment modalities.