Kocaeli'de yaşayan Makedonya göçmenlerinin müzik kültürü
Music culture of Macedonian immigrants living in Kocaeli
- Tez No: 789253
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞEN ERDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Folklore, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel ve Kültürel Müzikler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geleneksel ve Kültürel Müzikler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 304
Özet
Türkler Makedonya toprakları ile Kavimler Göçü esnasında tanışır ve Osmanlı hâkimiyeti dönemindeki iskân politikaları sonucunda bölge Türk yurdu haline gelir. Anadolu'dan Makedonya'ya taşınan kültürün diğer unsurları gibi Türk müzik kültürü de Makedonya coğrafyasının müzik kültürünü derinden etkilemekle beraber zamanla Makedonya Türklerine özgü karakteristik bir yapıya bürünür. Makedonya'da 1877-1878 Osmanlı Rus Harbi öncesinden başlayan huzursuzluklar 1912 Balkan Savaşı'nda Osmanlı Devleti'nin bölgeden çekilmesi ile artar ve aynı dönemlere rastlayan Anadolu'ya doğru yaşanan tersine göç dalgalarının sonuncusu 1952-1967 yılları arasında gerçekleşir. Göç sonrası Türkiye'de Makedonya göçmenlerinin yerleştiği şehirlerde Makedonya göçmenlerine özgü bir müzik kültürü oluşmaya başlar ve bu şehirlerden biri de Kocaeli'dir. Bu çalışmada 1952-1967 yılları arasında serbest göçmen statüsünde Makedonya'dan Kocaeli'ye göç eden Makedonya Türklerinin müzik kültürlerinin betimlenmesi amaçlanmıştır. Şimdiye kadar Türkiye'de Makedonya göçmenlerinin müziği üzerine yapılmış olan çalışmalarda, Makedonya göçmeni yerleşiminin en yoğun olduğu İzmir şehrinin saha olarak tercih edildiği görülmektedir. Bu nedenle bu çalışma Kocaeli'de yaşayan Makedonya göçmenlerinin müzik kültürlerine dair gerçekleşen ilk araştırma olması bakımından önemlidir. Araştırma kimliksel bağlamda kendini Türk olarak tanımlayan göçmenlerle sınırlı tutulmuş, Makedonya'dan göç eden Arnavutlar ve Romanlar araştırma kapsamına alınmamıştır. Ayrıca araştırma bugün Kuzey Makedonya Cumhuriyeti'nin bulunduğu Vardar Makedonyası'ndan göç eden Makedonya göçmenleri ile sınırlı tutulmuştur. Çalışmada Makedonya tarihi, Makedonya Türklerinin tarihi, Türklerin Makedonya'dan Türkiye'ye göç tarihi ve Kocaeli'ye yerleşimleri ile ilgili bilgilere yer verilmiş, ardından Makedonya'nın müzik kültürü ve Makedonya'daki Türklerin müzik kültürü ele alınmış ve saha çalışmalarında edinilen bilgiler doğrultusunda Kocaeli'de yaşayan Makedonya göçmenlerinin müzik kültürleri betimlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Turks met with Macedonian lands during the Migration of Tribes and as a result of the settlement policies during the Ottoman rule, the region became a Turkish homeland. Like other elements of the culture carried from Anatolia to Macedonia, Turkish music culture deeply affects the musical culture of Macedonian geography, but over time it takes on a characteristic structure specific to Macedonian Turks. The unrest that started in Macedonia before the 1877-1878 Ottoman-Russian War increased with the withdrawal of the Ottoman Empire from the region in the 1912 Balkan War, and the last of the reverse migration waves to Anatolia, which coincided with the same periods, took place between 1952-1967. After the migration, in the cities where Macedonian immigrants settled in Turkey, a specific musical culture of Macedonian immigrants begins to form and Kocaeli is one of these cities. In this study, it is aimed to describe the musical cultures of Macedonian Turks who migrated from Macedonia to Kocaeli as free immigrants between 1952-1967. In the studies on the music of Macedonian immigrants in Turkey so far, it is seen that the city of Izmir is prefered as the city because Macedonian immigrants settlement is the most dense in İzmir. For this reason, this study is important as it is the first research on the musical cultures of Macedonian immigrants living in Kocaeli. The research was limited to immigrants who identify themselves as Turkish in the identity context, and Albanians and Romanies who immigrated from Macedonia were not included in the research. In addition, the research was limited to Macedonian immigrants who migrated from Vardar Macedonia, where the Republic of North Macedonia is located today. In the study, information about the history of Macedonia, the history of Macedonian Turks, the migration history of Turks from Macedonia to Turkey and their settlement in Kocaeli are given, then the music culture of Macedonia and the music culture of the Turks in Macedonia are discussed. In line with the information obtained in the field studies, the musical cultures of Macedonian immigrants living in Kocaeli were tried to be described.