Preparation of stigmasterol imprinted solid phase extraction polymers for seperation of stigmasterol from plant extracts
Stigmasterolün bitki ekstraktlarından ayrıştırılması için stigmasterol baskılanmış katı faz ekstraksiyon polimerlerinin hazırlanması
- Tez No: 789289
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE BAYDEMİR PEŞİNT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: 11111, Biyomühendislik, 12345, Bioengineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Stigmasterol (Stg) bitkilerde serbest alkoller şeklinde ya da onların çökeltileri halinde, özellikle bitkisel yağlarda doğal halde bulunan fitosterol ailesinin bir üyesidir. Fitosterollerin insan sağlığına etkisi üzerine yapılan araştırmalarda bireylerin fitosterol alımı ile düşük yoğunluklu lipoprotein yani kolesterol düşürücü etkilerinin olduğu bildirilmiştir. Bulunan birçok değerli bileşende potansiyel olanlardan biri olan Stg, bugüne kadar birçok bitkiden izole edilmiş ve birçok farmakolojik ve biyolojik aktivite için değerlendirilmiştir. Ayrıca anti-inflamatuar, anti-osteoartrit, anti-aterojenik, antioksidan ve plazma kolesterol seviyelerini düşürme gibi sağlık üzerine olumlu etkileri ve anti kanser gibi koruyucu etkileri de bilinmektedir. Bu çalışmada, bitki örneğinden doğrudan Stg tayini için Stg baskılı katı faz ekstraksiyon polimerlerinin hazırlanması amaçlanmıştır. MAA, VBA, DVB-80 ve AIBN kullanılarak moleküler baskılanmış polimer çözeltisi hazırlanmıştır, sentezlenen polimerler daha sonra taramalı elektron mikroskobu (SEM), şişme testleri ve fourier transform infrared spektroskopisi (FTIR) ile karakterize edilmiştir. Stg-MIP polimerlerinin stigmasterol molekülü için seçiciliği, kolesterol ve ergosterol yarışmacı moleküllerine karşı incelenmiştir. Bu çalışmada Stg-MIP polimerlerinin tekrar kullanılabilirlikleri de incelenmiştir. Stg-MIP polimerleri, aynı adsorbent kullanılmak koşuluyla tekrarlanabilirlik deneyleri gerçekleştirilmiş ve adsorpsiyon kapasitesinde ciddi bir düşüş gözlemlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Stigmasterol (Stg) is a member of the phytosterol family, which is found naturally in plants in the form of free alcohols or in their sediments, especially vegetable oils. In studies on the effects of phytosterols on human health, it has been reported that individuals have low-density lipoprotein (cholesterol) lowering effects with phytosterol intake. Stg, one of the many valuable ingredients found, has been isolated from many plants to isolate and evaluated for many pharmacological and biological activities. It is also known to have positive effects on health such as anti-inflammatory, anti-osteoarthritis, anti-atherogenic, antioxidant and lowering plasma cholesterol levels, and protective effects such as anti-cancer. In this study, it was aimed to prepare Stg-imprinted solid phase extraction polymers for direct determination of Stg from plant extract. Molecular imprinted polymer solution was prepared using MAA, VBA, DVB-80 and AIBN, the synthesized polymers were then characterized by scanning electron microscopy (SEM), swelling tests and fourier transform infrared spectroscopy (FTIR). The selectivity of Stg-MIP polymers for the Stg has been studied against the competitor molecules of cholesterol and ergosterol. In this study, the reusability of Stg-MIP polymers was also examined. Stg-MIP polymers were used more than once for reproducibility experiments with the same adsorbent condition, and results showed a minimal loss in adsorption capacity.