6-10 yaş grubu çocuklarda Covid-19 sürecinin motor beceri üzerine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of the Covid-19 process on motor skill in children aged 6-10
- Tez No: 789290
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA GÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Araştırmanın amacı covid-19 sürecinin 6-10 yaş arası çocuklarda kapanma süreci öncesi ve sonrasındaki motor beceri düzeyleri üzerine etkisinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda çalışmaya 6-10 yaş grubundan ön-test ve son-teste toplamda (ön-test= 254, son-test=254) 508 öğrenci katılmıştır (k=119, e=135). Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden tek gruplu ön test-son test deneysel desen kullanılmıştır. Çocukların motor beceri verileri Allgemeiner Sportmotorischer Test (AST) ile ölçülerek covid-19 öncesi verileri ile covid-19 sonrası verileri alt problemlere uygun sınanmıştır. Verileri analiz kısmında SPSS 24 paket program kullanılmıştır. Katılımcı grup verilerinin normalite analizi shapiro wilk testi ile yapılmıştır. Verilerin Skewness, Kurtosis değerlerinin + 1,5 ile – 1,5 arasında olduğundan dolayı verilerin normal dağıldığı kabul edilmiştir. Covid-19 ve sonrası ölçümlerin karşılaştırılmasında Independent T Testi, kullanılmıştır. Ek olarak covid-19 öncesi ve sonrası ölçümlerin arasındaki korelasyonun belirlenebilmesi için pearson korelasyon testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the effect of the covid 19 process on the motor skill levels of children aged 6-10 years before and after the closure process. For this purpose, a total of 508 students (F=119, M=135) from the 6-10 age group participated in the pre-test and post-test (pre-test= 254, post-test=254). In the study, one-group pre-test-post-test experimental design, which is one of the quantitative research methods, was used. The motor skill data of the children were measured with the Allgemeiner Sportmotorischer Test (AST), and the pre-covid-19 and post-covid-19 data were tested in accordance with the sub-problems. In the data analysis part, SPSS 24 package program was used. The normality analysis of the participant group data was performed using the shapiro wilk test. Since the Skewness and Kurtosis values of the data were between +1.5 and –1.5, it was accepted that the data were normally distributed. The Independent T Test was used to compare the measurements of Covid-19 and after. In addition, pearson correlation test was applied to determine the correlation between pre- and post-covid-19 measurements.