Vücut kitle indeksi normal üstünde olan kadınlarda dans tabanlı aerobik egzersizlerin vücut kompozisyonu, aerobik kapasite, denge ve reaksiyon üzerinde etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of dance-based aerobic exercise on body composition, aerobic capacity, balance and reaction in women with above body mass index
- Tez No: 789308
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MILAIM BERISHA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bale ve Dans, Spor, Ballet and Dance, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Pandemi (COVİD-19) ile birlikte, fiziksel hareketlilik düzeyinin azalması ile vücut kütlesinde artan yağ oranı, kas ve iskelet problemleri, azalan esneklik, gergin kaslar, kuvvetsiz bir beden, bir takım duruş postür bozuklukları ve bundan kaynaklanan çeşitli hastalıklar meydana gelmiştir. Sağlıklı bir yaşam için egzersiz yapılması hayati bir önem arz etmektedir. Hem ülkemizde hem de dünyanın genelinde spor salonlarında grup dersi olarak çeşitli dans tabanlı egzersizler uygulanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda geliştirilmiş dans tabanlı egzersizlerin, sedanter kadınlarda vücut kompozisyonu, aerobik kapasite, denge ve reaksiyon üzerinde etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya katılan 35-55 yaş arası vücut kitle indeksi normalin üstünde olan kadınlardaki olgular randomize edilerek deney ve kontrol grubu olarak ikiye ayrıldı. Deney grubuna her seansta 10 dakika ısınma egzersizi, 30 dakika dans temelli aerobik egzersizi, 10 dakika soğuma ve esneklik egzersizleri olmak üzere haftada 3 gün, 8 hafta boyunca antrenör eşliğinde dans temelli aerobik egzersiz programı uygulanmıştır. Katılımcıların vücut kompozisyonu, aerobik kapasite, denge ve reaksiyon testi değerleri, ön test ve son test olarak kaydedilmiştir. Çalışmada, veri analizi SPSS 24 programı kullanılmıştır. Verilerin normallik seviyelerini ölçmek için Shapiro-Wilks ve Kolmogorov-Smirnov testi uygulanmıştır. Verilerin parametrik olması, verilerin sürekli değişken olması ve her iki grupta değişken sayısının aynı olmasına dayanarak Two Way Repeated Measure ANOVA, analizi uygulanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına bakıldığında vücut ağırlığı azalmasına (η2=%52), yağ oranın düşürülmesi (η2=%30), kas miktarı (η2=%44) ve su (η2=%25) oranı artırılması, ayrıca aerobik kapasite artılımasının istatistiksel olarak tespit edildiği görülmektedir. Fakat çalışmada yukarıda bahsedilen özelliklerin, yapılan sekiz haftalık dans tabanlı aerobik egzersizlerin, denge ve reaksiyon parametreleri üzerinde etkisi olmadığı görülmektedir. Popüler olan grup dans temelli aerobik egzersiz çeşitlerini inceleyip, eksikleri tespit edip, yeni eklemeleri yaparak, bu dersin vücut kompozisyonu, aerobik kapasite, denge ve reaksiyon üzerinde etki büyüklüğünü saptayarak, çalışmadan elde edilen bulguların literatürde ve alanda katkı sağlaması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the decrease in physical activity level with the pandemic (COVID-19), increased body fat percentage, muscle and skeletal problems, decreased flexibility, tense muscles, a weak body, some postural disorders and various diseases have occurred. With the end of the quarantine and isolation process, gyms were opened. Exercise is vital for a healthy life. Various dance-based exercises are practiced as group lessons in gyms both in our country and around the world. For this purpose, it was aimed to examine the effects of modified dance-based exercise on body composition, aerobic capacity, balance and reaction in sedentary women. Women between the ages of 35-55 who participated in the study with a body mass index above normal were randomized and divided into two groups as experimental and control groups. In each session, a dance based aerobic exercise program was applied to the experimental group, including 10 minutes of warm-up exercise, 30 minutes of dance-based aerobic exercise, 10 minutes of cool-down and flexibility exercises, 3 days a week, for 8 weeks. Body composition, aerobic capacity, balance and reaction test values of the participants were recorded as pretest and posttest. Data analysis SPSS 24 program was used in the study. Shapiro-Wilks and Kolmogorov-Smirnov tests were applied to measure the normality levels of the data. Two Way Repeated Measure ANOVA analysis was applied based on the parametric data, the presence of a dependent group, the continuous variable data, and the same number of variables in both groups. When we look at the results of the research, it is determined that body weight decrease (η2=52%), fat percentage (η2=30%), muscle amount (η2=44%) and water (η2=25%) percentage increase, as well as aerobic capacity increase statistically is seen. However, in the study, it was seen that the above-mentioned features did not affect the balance and reaction of the eight week dance based aerobic exercises. It is aimed to contribute to the literature and the field by examining the dance-based aerobic exercise types that are popular among the group fitness work trends, identifying the deficiencies and making new additions, determining the effect size of this course on body composition, aerobic capacity, balance and reaction.