İklim değişikliğine karşı mekansal çözüm önerilerinin incelenmesi; Türkiye'de yüzen evler
Examination of spatial solution proposals against climate change; floating houses in Turkey
- Tez No: 789349
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EFSUN EKENYAZICI GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Geography, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mekan Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
İklim değişikliğinin oluşturduğu riskler onun gittikçe büyüyen uluslararası bir tehlike olmasını sağlamıştır. Hem doğal hem de antropojenik faktörler doğrultusunda değişebilen iklimsel faktörler, özellikle son yıllarda antropojenik etkinin artmasıyla ortalama değerlerin üstünde veriler elde edilmesine neden olmuştur. İklimsel veriler etkilenirken bu durum; deprem, sel, aşırı yağış, orman yangını, kasırgalar gibi doğal afetlerin oluşum sürecini sıklaştırmış ve/veya hızlandırmıştır. İklim değişikliğinin etkilerini azaltmak için mimari bir önlem ortaya sunmak yaşanacak zararların önüne geçmek açısından önem taşımaktadır. Bu çalışma içerisinde iklim değişikliği karşısında mimari bir öneri olarak yüzen evler örneği incelenmektedir. Çalışmanın birinci bölümde giriş kısmı bulunmaktadır. Giriş kısmının ardından gelen ikinci bölümde; iklim değişikliğinin dünya üzerinde etkileri genel olarak incelenmiş ve ardından dünya üzerinden verilen örneklerle iklim değişikliğinin yaratmış olduğu barınma problemlerine değinilmiştir. Yine ikinci bölüm içerisinde; iklim değişikliğinin Türkiye üzerinde yaratmış olduğu etkiler ele alınmış ve iklim değişikliğinin ülkemizde barınma alanında yaratmış olduğu problemler incelenerek, yaşanmış afetlerin konutlar ve yapılara verdiği zararların gözler önüne serildiği örneklere yer verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde mimari bir alternatif olarak yüzen evler konusu; gezen evler ve amfibi evler başlıkları altında incelenmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde Türkiye'de günümüze kadar gezen evler konusu hakkında yapılan çalışmalardan örneklere yer verilmiştir. Çalışmanın beşinci kısmında ise konuya yönelik sonuçlar ve öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The risks posed by climate change have made it a growing, international danger. Climatic factors, which can vary in line with both natural and anthropogenic factors, have led to data above average values with the increase in anthropogenic effect especially in recent years. While climatic data is affected; it has intensified and/or accelerated the formation process of natural disasters such as earthquakes, floods, rainfalls, wildfires and hurricanes. It is important to introduce an architectural measure to reduce the effects of climate change in order to prevent the damages to be experienced. In this study, the example of floating houses is examined as an architectural proposal in the face of climate change. The first part of the study is the intoduction part. In the second part after the introduction; the effects of climate change on the world were examined in general and then the housing problems created by climate change were addressed with the examples given from all over the world. In the second part; the effects of climate change on Turkey were discussed and the problems created by climate change in the field of housing were examined. Also some examples of the damages caused by disasters to houses and buildings were revealed. In the third part of the study, the subject of floating houses as an architectural alternative are classified and examined in two parts in terms of mobility; as vertical moving amphibious houses and horizantal moving floating houses. In the fourth part of the study, examples of the studies on the subject of the floating houses that have been done in Turkey until today are included. In the fifth part of the study, the results and suggestions on the subject are included.