Patellofemoral ağrı sendromunda postural stabilizasyon egzersizlerinin ağrı ve fonksiyon üzerine etkisi
The effects of postural stabilization exercises on pain and functions in patellofemoral pain syndrome
  1. Tez No: 281299
  2. Yazar: GÜL DENİZ YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL BALTACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Spor, Physical Medicine and Rehabilitation, Sports
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma, patellofemoral ağrı sendromlu hastalarda postural stabilizasyonun etkinliğini amaçladı. Çalışmaya patellofemoral ağrı sendromu olan (yaş ortalamaları 45,54±4,57 yıl) 63 gönüllü kadın dahil edildi. Olgular rastgele; Grup 1. Stabilizasyon egzersizleri (n=22), Grup 2. Kinesio bantlamayla birlikte stabilizasyon egzersizleri (n=21), Grup 3. Ev programı (n=20) gruplarına ayrılmıştır. Tüm hastalara postural kontrol için Beiring Sorenson testi, fonksiyonel performansın değerlendirilmesinde, tek bacak sıçrama, time and up go ve 20 m. yürüme testleri, esneklik değerlendirmesinde hamstring kısalık ve otur-uzan testleri, denge ve kas-iskelet sistemi somatosensori reaksiyon etkileri için Interaktif Posturografi Denge Sistemi, kuvvet ve endurans için 60°/sn ve 180°/sn'lerde izokinetik değerlendirme ve patellofemoral ağrı skalası olarak Kujala skalası uygulandı. 1ve 2. gruplar haftada 3 kez, 6 hafta süresince fizyoterapist eşliğinde egzersiz programına alındı. 3. grup ise haftada bir gün kliniğe çağırılarak egzersizleri kontrol edildi. Bütün grupların tedavi öncesi, sonrası ve 12.haftada değerlendirmeleri yapıldı. Grupların kendi içinde tedavi öncesi, sonrası ve kontrol zamanlarında çift yönlü varyans analizi ile fark bulunan gruplarda farkın hangi gruptan kaynaklandığını bulmak için Tukey testi yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to assess the effect of the postural stabilizition on patients with patellofemoral pain syndrome (PFPS). 63 female volunteers (average age of 45,54±4,57) who had patellofemoral pain syndrome were included in the study. Subjects randomly divided into three groups: Group1 stabilization exercise (n=22) ; Group2: stabilization exercise along with Kinesiotaping application (n=21); Group3: Home program (n=20). Tests including Beiring Sorenson test for postural control; one leg jump, time up and go and 20 m jogging tests for the evaluation of functional performance; hamstring tension and sit and reach tests for the evaluation of flexibility; Interactive Posturography Balance System for balance and for the somatosensory reaction effects of muscular skeleton system, isokinetic evaluation for strength and endurance in 60°/sec and 180°/sec Kujala scale was used as patellofemoral pain scale were applied to all patients. The 1 and 2 Groups attended exercises programs 3 times a week for 6 weeks under the close supervision of a physiotherapist. The third Group was invited to the clinic and their exercise program was checked. The evaluation of all the cases before and after the treatment and at the 12th week was properly made. Multiway variant analysis was done within each group before and after the treatment and at checking times. When differences were observed, Tukey test was used to find out the group that caused the differences.