Anca ilişkili vaskülitlerde tromboz sıklığının değerlendirilmesi
Evaluation of thrombosis frequency in anca-associated vasculitis
  1. Tez No: 789371
  2. Yazar: BERK GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Giriş ve Amaç: Antinötrofil sitoplazmik antikor (ANCA) ilişkili vaskülitler (AİV) yaygın sistemik tutulumla gidebilen, hayat süresini kısaltan, çoğunlukla renal fonksiyonlarda bozulmaya sebep olabilen küçük damarların inflamasyonu ile karakterize hastalıklar grubudur. AİV hastalarında artmış inflamasyon, endotelyal hasar gibi nedenlerle tromboza eğilim vardır. Hastanemizde AİV olgularımız retrospektif olarak incelenerek, tromboemboli insidansını ve tromboemboliye yol açan risk faktörlerini incelemeyi amaçlıyoruz. Yöntem: 2010-2022 yılları arasında ÇÜTF Romatoloji ABD'na başvuran; yapılan FM, görüntüleme ve laboratuvar sonuçlarıyla ANCA ilişkili vaskülit tanısı alan hastalarda gerek tanı gerek izlem esnasında gelişmiş trombozun ne sıklıkla olduğu, klinik ve laboratuvar ile korelasyonu retrospektif olarak taranmıştır. Hastaların tanıları, yaşları, cinsiyetleri, sigara öyküleri, vücut kitle indeksleri, ek hastalığın varlığı, aile öyküsü, kan değerleri hastanemiz bilgisayar otomasyon siteminden taranarak kaydedilmiştir. Bulgular: Çalışmaya ANCA ilişkili vaskülit tanısı alan 65 hasta dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen 65 olgunun 36 (%55,4)'u kadın, 29 (% 44,6)'sı erkek idi. Hastaların yaş ortalamaları 51,4±14,1 yıl olduğu gözlendi. Komorbid hastalık olguların 34 (% 52,3)'ünde mevcuttu. En sık komorbidite sırasıyla; 16 hastada HT, 15 hastada ise DM şeklinde idi. AİV tanısı alan 65 olgumuzun 59 (%90,77)'unun“Granülamatöz Polianjitis”tanısı, 4 (%6,15)'ünün“Eozinofilik Polianjitis”tanısı, 2 (%3)'inin ise“Mikroskopik Polianjitis”tanısı mevcuttu. 10 (%15,4) hastada arteriyel ve venöz tromboz geliştiği tespit edildi. Bu hastaların 2 (%20)'sinde arteriyel, 8 (%80)'inde ise venöz tromboz geliştiği gözlendi. Tromboz gelişimi olan 10 olgu incelendiğinde, tüm tromboz gelişen olguların Granülamatöz Polianjitis tanısı olduğu gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
Purpose: Antineutrophil cytoplasmic antibody (ANCA) associated vasculitis (AAV) is a group of diseases characterized by inflammation of small vessels, which can lead to widespread systemic involvement, shorten life expectancy, and cause deterioration in renal functions. Patients with AAV tend to thrombosis due to increased inflammation and endothelial damage. We aim to examine the incidence of thromboembolism and the risk factors leading to thromboembolism by retrospectively examining our AAV cases in our hospital. Method: Demographic information, clinical, and laboratory findings, treatment data and information about survival of patients diagnosed with AAV followed at Çukurova University Medical Faculty Research Hospital Department of Rheumatology between January 2010 and 2022 were examined retrospectively based on patient files and computer system of our hospital. Results: 65 patients diagnosed with ANCA-associated vasculitis were included in the study. 36 (55.4%) of 65 cases included in the study were female and 29 (44.6%) were male. It was observed that the mean age of the patients was 51.4±14.1 years. Comorbid disease was present in 34 (52.3 %) of the cases. The most common comorbidities are respectively; It was Hypertension in 16 patients and Diabetes Mellitus in 15 patients. Of our 65 cases diagnosed with AAV, 59 (90.77%) had a diagnosis of“Granulomatous Polyangiitis”, 4 (6.15%) had a diagnosis of“Eosinophilic Polyangiitis”, and 2 (3%) had a diagnosis of“ Microscopic Polyangiitis”. Arterial and venous thrombosis was detected in 10 (15.4%) patients. Arterial thrombosis was observed in 2 (20%) of these patients and venous thrombosis in 8 (80%) patients. When cases with thrombosis were examined, it was observed that all cases with thrombosis were diagnosed as Granulomatous Polyangiitis.