X ve Y kuşağındaki hemşirelerin yenilikçi liderlik özelliklerinin belirlenmesi
Determining innovative leadership characteristics of generation X and Y
- Tez No: 789374
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÇİÇEK KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
X ve Y kuşağındaki hemşirelerin yenilikçi liderlik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yapılan bu araştırma tanımlayıcı, kesitsel ve karşılaştırılmalı tasarımdadır. Araştırma İzmir'de bir eğitim ve araştırma hastanesinde X ve Y kuşağını temsil eden 324 hemşire ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu ve Yenilikçi Liderlik Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, bağımsız grupların karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis H (post hoc Bonferroni düzeltmeli Mann Whitney U testi) kullanılmıştır. Bulgulara göre hemşirelerin %34'ü X kuşağı, %66'sı Y kuşağında yer almaktadır. Yenilikçi Liderlik Ölçeği toplam puan ortalaması X kuşağında 3,96±0,38, Y kuşağında 3,9±0,52'dir. Her iki kuşaktaki hemşirelerin yenilikçi liderlik düzeyi yüksek düzeyde bulunmuş ancak X ve Y kuşağı ölçek puan ortalaması arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Hemşirelerin yenilikçi liderlik düzeyi üzerine eğitim durumlarının, çalıştıkları birimdeki pozisyonlarının, görev yaptıkları birimdeki çalışma sürelerinin anlamlı ve pozitif etkisi saptanmıştır. Sonuç olarak X ve Y kuşağındaki hemşirelerin yenilikçi liderlik özelliklerini etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi ve olumsuz faktörlerin ortadan kaldırılması için gerekli planlamaların yapılması, yenilik uygulamaları konusunda hizmet içi eğitimlerin verilmesi, kuşakların özelliklerine uygun eğitim ve araştırma programlarının planlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study, which was conducted to determine the innovative leadership characteristics of nurses in Generation X and Y, is descriptive, cross-sectional, and comparative in design. The study was carried out with 324 nurses representing Generation X and Y in a training and research hospital in Izmir. The data were collected with Personal Information Form and Innovative Leadership Scale. Descriptive statistics, Mann Whitney U test and Kruskal Wallis H (Mann Whitney U test with post hoc Bonferroni correction) were used to analyse the data. According to the findings, 34% of the nurses were in Generation X and 66% were in Generation Y. The mean total score of the Innovative Leadership Scale was 3.96±0.38 in Generation X and 3.9±0.52 in Generation Y. The innovative leadership level of nurses in both generations was found to be at a high level, but no significant difference was found between the mean scale scores of Generation X and Generation Y. Significant and positive effects of educational status, position in the unit where they work, and working time in the unit where they work on the innovative leadership level of nurses were found. As a result, it is recommended to evaluate the factors affecting the innovative leadership characteristics of nurses in Generation X and Y and to make necessary plans to eliminate negative factors, to provide in-service training on innovation practices, and to plan education and research programmes appropriate to the characteristics of generations.