Temperli camlarda fragmantasyona etki eden faktörlerin deneysel incelenmesi
Experimental investigation of factors affecting fragmantation in tempered glasses
  1. Tez No: 789382
  2. Yazar: ŞEVKET ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKÜN ORBAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Cam aşırı soğutulmuş alkali ve toprak alkali metal oksitleriyle, diğer metal oksitlerin çözülmesinden oluşan bir sıvı olup ana maddesi silisyumdur. Cam yapısı itibari ile birçok sektörde kullanılmaktadır. Temperlenmiş cam mekanik mukavemeti arttırmak ve darbe sonrası parçalanmasını sağlamak amacıyla özel işleme tutulmuş tek bir tabakadan oluşan camlar olarak adlandırılmaktadır. Otomotivde kullanılan temperli camlar yaklaşık 650-700 derecelik sıcaklık ve 15-25 kPa arası basınçta yapılmaktadır. Fragmantasyon testi otomotiv sektöründeki güvenlik testlerinden biridir. Bu test ile temperlenmiş cam kırılarak standart normlara uygun olarak ölçüm yapılır. Yapılan bu çalışmada iki farklı renk, iki farklı cam kalınlığı, iki farklı fırında kalma süresi ve iki farklı basınç değeri kullanılmıştır. Bu işlemler GLASSTECH marka yatay temper fırınında yapılmıştır. Cam kalınlıkları aynı seçilip sıcaklık, basınç, renk ve fırında kalma süreleri koordineli olarak değiştirilerek camın parça adetleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Glass is a liquid formed by the dissolution of subcooled alkali and alkaline earth metal oxides and other metal oxides, and its main material is silicon. It is used in many sectors due to its glass structure. Tempered glass is called glass consisting of a single layer that has been subjected to special treatment in order to increase the mechanical strength and to ensure that it shatters after impact. Tempered glasses used in automotive are made at a temperature of approximately 650-700 degrees and pressures between 15-25 kPa. Fragmentation test is one of the safety tests in the automotive industry. With this test, the tempered glass is broken and the measurement is made in accordance with the standard norms. In this study, two different colors, two different glass thicknesses, two different oven residence times and two different pressure values were used. These processes were carried out in a GLASSTECH brand horizontal tempering furnace. By choosing the same thickness of glass and changing the temperature, pressure, color and residence time in the oven in a coordinated manner, the number of glass pieces was examined.