Meme kanserinde moleküler belirteçlerin analizi ve hastalık biyolojisine etkisi
Analysis of molecular biomarkers in breast cancer and their effect on disease biology
- Tez No: 789386
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMALİYE AKYERLİ BOYLU, PROF. DR. MUSTAFA CENGİZ YAKICIER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Meme kanseri en sık tanı konulan kanserdir ve hastalığın karmaşık yapısından dolayı araştırmaların geniş kapsamlı genleri içerecek şekilde yapılması oldukça önemlidir. Bu çalışmanın amacı, DNA hasar tamiri ve hücre döngüsü yolaklarında görev alan genlerdeki varyantların meme kanseri biyolojisi üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Öncelikle, 355 meme kanseri hastasında 26 genin yeni nesil dizi analizi gerçekleştirilmiş ve varyantların patojenite sınıflandırması yapılmıştır. Önemi belirsiz varyant (ÖBV/VUS) sayısının (%51,8), patojenik (%16) ve zararsız (%32,2) varyant sayısından daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Varyant değişimlerinin %74'ünün yanlış anlamlı, %26'sının ise güdük varyantlardan meydana geldiği saptanmıştır. Tanı yaşı ve varyasyon sayıları; hastaların aile öyküsü, tümörlerin immünohistokimyasal sınıflandırması ve belirli genlerdeki (BRCA1/BRCA2, ATM, CHEK2, MLH1/MSH2 /MSH6/MUTY /PMS2) varyasyon durumları için istatistik hesapları yapılmıştır. Tanı yaşı analizlerinde sadece aile öyküsü (p=0,04), 50 yaş altı / 50 ve üstü gruplandırma yapıldığında ise VUS sayısı (p=0,035) anlamlı bulunmuştur. Analiz edilen genlerde toplam varyant sayıları ve VUS varyantlar istatistiksel olarak (
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most frequently diagnosed cancer, and due to the complex nature of the disease, it is very important to conduct research to include comprehensive genes. The aim of this study is to investigate the effects of variants in genes involved in DNA damage repair and cell cycle pathways on breast cancer biology. First, next-generation sequencing of 26 genes in 355 breast cancer patients was performed and then detected variants were classified for pathogenicity The number of VUS (51,8%) was found higher than the number of pathogenic (16%) and benign (32,2%) variants. 74% of the detected variants were missense while 26% of them were truncating. The age of diagnosis and total variant numbers were analyzed statistically with family history, immunohistochemical classification of tumors, and the variation in certain genes (BRCA1/BRCA2, ATM, CHEK2, MLH1/MSH2/MSH6/MUTYH/ PMS2). Only the total number of VUS (p=0,035) when grouping below 50 years of age/50 and above, and family history (p=0,04) at the age of diagnosis were found to be significant. The total number of variants and VUS variants in the analyzed genes were statistically significant (