Prostat kanseri pelvik radyoterapisinde,tedavi planlamalarının konvansiyonel linak ve mr-linak cihazlarında karşılaştırılması
Comparison of conventi̇onal linac and mr-linac in pelvic radiotherapy for prostate cancer
  1. Tez No: 789390
  2. Yazar: İZEL BİLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM MERİÇ ŞENGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez çalışmasının amacı prostat kanseri hastalarının pelvik radyoterapilerinde postoperatif ve cerrahi işlem geçirmemiş hastalar için Konvansiyonel Linak ve MR-Linak planlarının dozimetrik kabul kriterleri kullanılarak planlama üstünlükleri açısından karşılaştırılmasıdır. Planlaması yapılmak üzere 10 postoperatif pelvik prostat kanseri hastası ve 10 definitif tedavi edilen prostat kanseri hastası seçilmiştir. Planlar RTOG 0534'de belirtilen doz limitleri dikkate alınarak yapılmıştır. 10 definitif tedavi edilen prostat kanseri radyoterapi hastalarında RTOG 9413'de belirtilen doz limitleri dikkate alınarak yapılmıştır. Konvansiyonel Linak tedavi cihazı için VMAT tekniği kullanılırken MR-Linak cihazında step and shoot IMRT tedavi tekniği kullanılarak plan yapılmıştır. Planları karşılaştırmak için Paddick konformite indeks (CIPaddick), homojenite indeks (HI) ve OAR doz tolerans değerleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to compare conventional Linac and MR Linac plans in prostate cancer pelvic radiotherapy in terms of planning advantages using dosimetric acceptance criteria. The plans were made taking into account the dose limits specified in RTOG 0534. 10 were performed in whole pelvic prostate radiotherapy patients, taking into account the dose limits specified in RTOG 9413. While the VMAT technique was used for the conventional Linac treatment planning system, the step and shoot IMRT treatment technique was used in the MR Linac treatment planning system. CIPaddick, HI and OAR dose tolerance values were used to compare plans.