Mikropipet afinite kromatografi yöntemi ile kütle temelli alternatif klinik yöntemler geliştirilmesi
Development of mass-based alternative clinical methods with micropipette affinity chromatography method
- Tez No: 789398
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TARIK BAYKAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Mikropipet afinite kromatografi yöntemi, bir numune içindeki belirli hedeflerin ayrılması ve analizi için tersine çevrilebilir bir biyolojik etkileşimden yararlanan sıvı kromatografik bir teknik olarak tanımlanır. Selektif rezinlerle birleştirilen immünafinite kromatografisi istenen hedefle seçici olarak etkileşime girerek yüksek hedef saflığı oluşturmaktadır. Bu çalışmada, belirli hastalıkların tanı ve teşhisinde kullanılan rutin klinik yöntemlere alternatif olarak selektif rezinlerle birleştirilmiş mikropipet afinite kromatografi yöntemi ile kütle temelli alternatif klinik yöntemler geliştirildi. Geliştirilen bu yöntemlerle beraber mevcut yöntemlerin maliyetini ve süresini ciddi oranda azaltan, doğru, hassas ve güvenilir metotlar geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The micropipette affinity chromatography method is defined as a liquid chromatographic technique that utilizes a reversible biological interaction for the separation and analysis of specific targets within a sample. Immunoaffinity chromatography combined with selective resins interacts selectively with the desired target, resulting in high target purity. In this study, mass-based alternative clinical methods were developed with the micropipette affinity chromatography method combined with selective resins as an alternative to the routine clinic methods used in the diagnosis and diagnosis of certain diseases. Along with these developed methods, accurate, sensitive, and reliable methods have been developed that significantly reduce the cost and time of existing methods.