Düşük ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetersizliği hastalarında sol ventriküler recovery oranlarının ve prediktörlerinin retrospektif belirlenmesi
Retrospective determination of left ventricular recovery rate and predicttors in heart failure patients with low ejection fraction
  1. Tez No: 789397
  2. Yazar: FATIH TAMNIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SANEM NALBANTGİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Düşük ejeksiyon fraksiyonlu hasta grubunda miyokardiyal recovery oranlarının ve prediktörlerinin belirlenmesi Gereç ve Yöntem: Çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 1436 hasta alındı. Çalışma tek merkezli, retrospektif, gözlemsel niteliğindedir. Çalışmamıza dahil edilen tüm hastaların hipertansiyon, diyabetes mellitus, hiperlipidemi, serebrovasküler olay, akciğer hastalığı, karaciğer hastalığı, renal hastalık, sigara kullanımı açısından dağılımları, elektrokardiyografi bulguları (Sinüs ritmi, Atrial Fibrilasyon varlığı, Pace ritmi şeklinde sınıflandırılarak), Ekokardiyografi bulguları (Sol ve Sağ ventrikül ejeksiyon fraksiyon değerleri, Sol ventriküler sistol ve diastol sonu çapları, Sol atrium çapları, kapak yetmezliklerinin dereceleri, Sağ ventriküler fonksiyonlar ile ilgili TAPSE, RSVM, sPAB değerleri), kliniğe başvuru sırasındaki kan basıncı değerleri, başlangıç NYHA fonksiyonel sınıf değerleri, Nt-ProBNP takip değerleri ve KİEC verileri değerlendirildi. Elde edilen veriler olgu rapor formuna kaydedildi. Çalışmadaki prediktörlerin belirlenmesi adına ikili lojistik regresyon analizleri uygulandı. Bulgular: Çalışmadaki hastaların yaş ortalaması (±ss) 46,89 (12,28) idi. Hastaların %27,2'si kadındı. Hastalar kardiyomiyopati türü açısından sınıflandırıldığında, hastaların %57,7'si (n=837) iskemik, %42,3'ü (n=599) non iskemik etiyolojiye sahipti. Toplamda 157 hastada (%10,9) recovery geliştiği saptandı. Bu oran non iskemik grup için %18,7, iskemik grup için %5,3 idi. Non iskemik etyoloji ile takip edilen gruptaki recovery oranları belirgin olarak yüksekti.
Özet (Çeviri)
Aim: Determination of myocardial recovery rates and predictors in the patient group with low ejection fraction. Method: A total of 1436 patients who met the inclusion criteria were included in the study. The study is single-center, observational, retrospective, study. Distribution of all patients included in our study in terms of hypertension, diabetes mellitus, hyperlipidemia, cerebrovascular accident, lung disease, liver disease, renal disease, smoking, electrocardiographic findings (classified as Sinus rhythm, Atrial Fibrillation, Pace rhythm), Echocardiographic findings (Left and Right ventricular ejection fraction values, Left ventricular systolic and end-diastolic diameters, Left atrium diameters, degrees of valve regurgitation, TAPSE, RSVM, SPAP values related to right ventricular functions), blood pressure values at presentation to the clinic, baseline, NYHA functional class values, Nt- ProBNP follow-up values and CİED's data were evaluated. The data obtained were recorded in the case report form. Binary logistic regression analyzes were applied to determine the predictors in the study. Results: The mean age (±sd) of the patients in the study was 46.89 (12.28). 27.2% of the patients were women. When the patients were classified according to the type of cardiomyopathy, 57.7% (n=837) of the patients had ischemic and 42.3% (n=599) had non-ischemic etiology. Recovery was detected in 157 (10.9%) patients in total. This rate was 18.7% for the non-ischemic group and 5.3% for the ischemic group. Recovery rates were significantly higher in the group followed with non-ischemic etiology.