Fiziksel aktivite amaçlı oryantiring etkinliklerine katılan bireylerin spora yönelik tutumlarının incelenmesi
Investigation of the individuals sports attitudes who participate in orentyring activities for physical activity purpose
  1. Tez No: 789399
  2. Yazar: HATİCE ADIBELLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MANOLYA AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma, 2022-2023 yıllarında Batman, Ankara ve Manisa illerinde düzenlenen oryantiring etkinliklerine (antrenman ya da yerel yarışma) fiziksel aktivite amaçlı katılan ve yaşları 12-18 yaş arasında değişen bireylerin spora yönelik tutumlarının bazı bağımsız değişkenlere (cinsiyet, koşulan yarışma kategorisi, oryantiring dışında bir branşla ilgilenme durumu, yaşanılan şehir, eğitim görülen okulun türü, anne-baba eğitim düzeyi, aile aylık toplam geliri) göre incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu kapsamda fiziksel aktivite amaçlı oryantiring faaliyetlerine katılan bireylerin çalışmaya gönüllü olarak katılması sağlanmıştır. Fiziksel aktivite amaçlı oryantiring etkinliklerine katılan gönüllü bireylerin spora yönelik tutumlarını belirlemek için Şentürk (2014)'ün geliştirdiği ve geçerlilik- güvenirliği yapılan“Spora Yönelik Tutum Ölçeği”ile araştırmacı tarafından oluşturulan“Kişisel Bilgi Formu”uygulanmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistikler için yüzde (%), frekans (f), aritmetik ortalama (X̄), standart sapma (Ss) değerleri incelenmiştir. Anlam çıkarıcı istatistikler için t-testi ve tek yönlü varyans (Anova) analizinden yararlanılmıştır. Verilerin normal dağılıma sahip olup olmadığını belirlemek için basıklık ile çarpıklık değerleri incelenmiştir. Sonuç olarak, fiziksel aktivite amaçlı oryantiring yapan bireylerin spora yönelik tutum alt boyutları birden fazla branşla ilgilenen bireylere göre, aktif spor yapma ve spora ilgi duyma alt boyutlarında gelire göre ve aktif spor yapma alt boyutunda yaşanılan şehire göre anlamlı farklılaşma olduğu tespit edilmiştir (p0,05). Bu çalışma, oryantiring yapan sporcuların 'Spora yönelik tutumlarını' ölçen ilk çalışma olduğu için daha sonra yapılacak olan çalışmalar için örnek teşkil edecektir. Daha sonra yapılacak olan çalışmalarda daha geniş gruplarla çalışılabilir, farklı yaş gruplarıyla çalışarak karşılaştırmalar yapılabilir. Oryantiring yapan ve yapmayan grupların karşılaştırılmasında ayrıca uygulanabilir. Son olarak oryantiring branşına özgü 'Oryantiringe Yönelik Tutum Ölçeği' yapılarak literatüre katkı sunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine the attitudes towards sports of individuals aged between 12-18 years, who participated in orienteering activities (training or local competition) held in Batman, Ankara and Manisa provinces for physical activity in 2022-2023, according to demographic variables (gender, competition category, interest in a branch other than orienteering, city of residence, type of school attended, parental education level, total family monthly income). In this context, individuals who participated in orienteering activities for physical activity were provided to participate in the study voluntarily. In order to determine the attitudes towards sports of volunteer individuals participating in orienteering activities for physical activity, the“Attitude Towards Sports Scale”developed by Şentürk (2014) and the“Personal Information Form”created by the researcher were applied. In the analysis of the data, percentage (%), frequency (f), arithmetic mean (X̄), standard deviation (SD) values were examined for descriptive statistics. For inferential statistics, t-test and one-way variance (Anova) analysis were used. The kurtosis and skewness values were analyzed to determine whether the data were normally distributed. As a result, it was determined that there was a significant difference in the attitudes towards sports sub-dimensions of individuals who practiced orienteering for physical activity according to individuals interested in more than one branch, in the sub-dimensions of active sports and interest in sports according to income, and in the sub-dimension of active sports according to the city of residence (p0,05). Since this study is the first study to measure the 'attitudes towards sports' of orienteering athletes, it will serve as an example for future studies. In future studies, larger groups can be studied, comparisons can be made by working with different age groups. It can also be applied in the comparison of orienteering and non-orienteering groups. Finally, it is thought to contribute to the literature by making an 'Attitude Scale Towards Orienteering' specific to orienteering branch.