Dikotik dinleme testinde ses türlerinin davranışsal ve hemodinamik yanıtlara etkisi
The effect of sound types on behavioral and hemodynamic responses in the dichotic listening test
  1. Tez No: 789417
  2. Yazar: EMRE ESKİCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞDAŞ GÜDÜCÜ, PROF. DR. MURAT ÖZGÖREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
İnsan beyninin yapısal işleyişi nedeniyle fonetik işlemlemenin asimetrik çaprazlanması sonucunda sağ kulaktan duymuş oldukları sesler sol hemisferde işlemlenirken, sol kulaktan duymuş oldukları sesler korpus kallozum vasıtasıyla sağ hemisferde işlemlenmektedir. Dikotik dinleme testi, her iki kulağa aynı anda hecelerin sunulmasıyla yapılır. Dikotik dinleme testinde, sadece işitsel sistemin asimetrisi değerlendirilmez aynı zamanda ilişkili bilişsel süreçler de değerlendirilir. Bu çalışmanın amacı kadın ve erkek seslerinin dikotik dinleme üzerindeki etkisini incelemektir. Katılımcılar 18-45 yaş aralığında (28,54±6,23), nörolojik veya işitsel bozukluğa sahip olmayan 10 erkek ve 14 kadından oluşmaktadır. Sesten yalıtılmış bir odada oturan katılımcılara altı hece (/ba/, /da/, /ga/, /pa/, /ka/, /ta/) kulaklık aracılığıyla iletilmiştir. Katılımcılardan ilk veya en iyi duydukları heceyi altı tuşlu yanıt klavyesine sağ ellerini kullanarak işaretlemeleri istenmiştir. Dikotik dinleme testinde erkek ve/veya kadın seslerini içeren dört oturum sıra etkisini ortadan kaldırmak üzere dengelenmiş sırada uygulanmıştır. Bu oturumlar: iki kulağa kadın sesi, iki kulağa erkek sesi iki kulağa da erkek ve kadın sesleri (mono oturum), sağ kulaktan erkek sol kulaktan kadın sesleri ve sağ kulaktan kadın sol kulaktan erkek sesleri (stereo) sunulmuştur. Beyin yanallaşmasının kadın sesi verilen oturumda, hem kadın hem erkek sesinin yer aldığı oturuma (stereo) göre anlamlı olarak azaldığı, bir başka deyişle, sağ kulak baskınlığının azaldığı saptanmıştır (p=0,026). Yalnızca erkek ve stereo oturumdaki hatalı sayıları arasında anlamlı fark olduğu saptanmıştır. Stereo oturumda total hemoglobin (HbT) değerleri incelendiğinde sol prefrontal bölge ile orta arasında anlamlı fark saptanmıştır (p=0,004). Mono oturumda HbT değerleri incelendiğinde de sol prefrontal bölge ile orta arasında anlamlı fark saptanmıştır (p=0,034).
Özet (Çeviri)
Due to the structural functioning of the human brain, sounds heard from the right ear are processed in the left hemisphere, while sounds heard from the left ear are processed in the right hemisphere through the corpus callosum. The dichotic listening test is done by presenting syllables to both ears simultaneously. In the dichotic listening test, not only the asymmetry of the auditory system is evaluated, but also the associated cognitive processes. The aim of this study is to examine the effect of male and female voices on dichotic listening. Participants consisted of 10 men and 14 women, aged 18-45 years (28,54±6,23), without neurological or auditory impairments. Six syllables (/ba/, /da/, /ga/, /pa/, /ka/, /ta/) were transmitted via headphones to the participants sitting in a sound-isolated room. Participants were asked to mark the first or best syllable they heard on the six-key response keyboard using their right hand. In the dichotic listening test, four sessions involving male and/or female voices were applied in balanced order to eliminate the order effect. These sessions: female voices in both ears, male voices in both ears, male and female voices in both ears (mono session), male voices in the right ear, female voices in the left ear, and female voices in the right ear and male voices in the left ear (stereo). It was determined that brain lateralization was significantly reduced in the session in which female voice was given, compared to the session (stereo) in which both male and female voices were present, in other words, right ear dominance decreased (p=0.026). It was determined that there was a significant difference between the number of errors in only male and stereo sessions. When the total hemoglobin (HbT) values were examined in the stereo session, a significant difference was found between the left prefrontal region and the center (p=0.004). When HbT values were examined in the mono session, a significant difference was found between the left prefrontal region and the center (p=0.034).