Farklı relatif yük ve tutuş tekniklerinin unilateral güç egzersizi kinetik ve kinematiği üzerindeki etkisi
The effect of different relative load and grip techniques on unilateral powerexercises kinetics and kitenamtics
  1. Tez No: 789418
  2. Yazar: MUSTAFA ARSLAN BAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER AŞÇI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu tez çalışmasının amacı; alt ekstremitede gerçekleştirilen farklı relatif yük ve tutuş tekniklerinin unilateral güç egzersizi kinetik ve kinematiği üzerine etkilerini incelenmesidir. Çalışmaya, en az üç yıl boyunca düzenli olarak direnç antrenmanları yapan, alt gövde unilateral ve bilateral egzersiz modellerini uygulayan, Haliç Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Öğrencisi olan, yaşları 23,35±1,27 yıl, boy ortalamaları 175,1±6,08cm ve vücut ağırlığı ortalamaları 78,07±11,15kg olan 20 gönüllü erkek sporcu katılmıştır. Ölçümler 8 gün olarak planlanmış ve sporcular test sürecini akıcı bir şekilde tamamlaması için 10 kişiden oluşan 2 gruba ayrılarak farklı günlerde 4 gün gelecek şekilde testlere rastgele alınmıştır. Çalışma 2 bölümden oluşmaktadır; birinci bölümünde sporcuların boy, kilo ve bir tekrar maksimum (1TM) yük hesaplaması yapılmıştır. İkinci bölümünde ise sporcular farklı relatif yüklerde dominant ve no-ndominat bacakta Front ve Back tutuşta unilateral egzersiz modeli olan Modifiye Tek Bacak Squat (MTBS) hareketini uygulamışlardır. Ölçümlerde ivme ve güç verileri Push BAND™ Pro 2.0 cihazı ile alınırken kinematik veriler Qualisys Motion Capture System ile kayıt altına alınmıştır. Çalışmanın istatistik analizi SPSS V.25 programı kullanılarak yapılmıştır. Front ve Back MTBS teknikleri arasındaki kinetik ve kinematik farklılıklar bağımlı gruplarda T-tesi kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis was to examination of the kinetic and kinematic variables of the different relative loads and grip tecniques used in unilateral strength exercises on the lower extremity. Twenty male volunteer athletes, from Haliç University School of Physical Education and Sports, with a mean age 23.35±1.27 years, mean body weight of 175.1±6.08cm and a mean body weight of 78.07±11.15kg, who regularly performed resistance training for at least three years, applied lower body unilateral and bilateral exercise models, were participated to this study voluntarly. The measurements were planned for 8 days and the athletes were randomly divided into 2 groups of 10 people to complete the test process fluently, and they were randomly taken to the tests for 4 days on different days. The study consists of 2 parts; In the first part, the athletes' height, weight and one repetition maximum (1TM) load were calculated. In the second part, the athletes applied the Modified Single Leg Squat (MTBS) movement, which is a unilateral exercise model in the front and back grip on the dominant and non-dominant leg at different relative loads. While the acceleration and power data were taken with the Push BAND™ Pro 2.0 device in the measurements, the kinematic data was recorded with the Qualisys Motion Capture System. Statistical analysis of the study was made using SPSS V.25 program. Kinetic and kinematic differences between Front and Back MTBS techniques were analyzed using T-test in dependent groups.