Dikotik dinleme testinde cinsiyetsizleştirilmiş insan sesinin algısal süreçleri
Perceptive processes of the genderless human voice in the dichotic listening test
  1. Tez No: 749122
  2. Yazar: OZAN ÇAĞIL DENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞDAŞ GÜDÜCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyofizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Cinsiyetsizleştirilmiş insan sesine verilen beyin yanıtlarının cinsiyet özellikleri barındıran seslerden farklı olması beklenmektedir. İlk kez oluşturulan cinsiyetsiz dikotik dinleme test protokolünde, cinsiyetsizleştirilmiş heceler ile cinsiyet özellikleri barındıran hecelerin işitsel asimetri açısından davranışsal değerlendirmeleri yapılması amaçlanmıştır. Çalışmaya yaş ortalaması 24,03 (18-45) olan 49 gönüllü dahil edilmiştir. Dikotik kadın, dikotik erkek ve dikotik cinsiyetsizleştirilmiş heceler dinletilen katılımcılara Edinburgh El Tercihi Anketi, Durumluk Anksiyete Değerlendirme Ölçeği ve Görsel Analog Skala uygulanmıştır. Her katılımcı için üç dikotik oturumu sonrasında uygulanan ve test süresince kullanılan kadın, erkek ve cinsiyetsiz dikotik hecelerinin tümünün homonim versiyonları dinletilerek, görsel bar üzerinde erkek ve kadın arasında ilerleyen bir çizgi üzerinde işaretlemeler sağlanmıştır. Ayrıca anlaşılabilirlik düzeyi 1-10 arasında puanlandırma sistemi ile değerlendirilmiştir. Dikotik dinleme testinde cinsiyetsizleştirilmiş insan sesinin algısal süreçlerinin değerlendirildiği bu çalışmada; kadın ve erkek seslerine göre cinsiyetsizleştirilmiş seslerde sağ kulaktan algılanan hecelerin sayısında anlamlı bir düşüş gözlenmiştir. Cinsiyetsiz dikotik sesin her iki cinsiyetin ortasında algılanırken, anlaşılabilirlik açısından bir fark gösterilememiştir. Çalışmamızın bulgularının dikotik test protokolünün literatürde ve güncel bilim alanında daha standart bir hale getirilmesi ve kantitatif özelliklerinin geliştirilmesi kullanılabilirliğini arttıracaktır.
Özet (Çeviri)
Brain responses to genderless human voices are expected to differ from voices with gendered characteristics. In the genderless dichotic listening test protocol, which was created for the first time, behavioral evaluations of genderless syllables and syllables with gender characteristics in terms of auditory asymmetry were made. 49 volunteers with a mean age of 24.03 (18-45) were included in the study. Edinburgh Hand Preference Questionnaire, State Anxiety Rating Scale and Visual Analogue Scale were administered to the participants who were listened to dichotic female, dichotic male and dichotic genderless syllables. For each participant, homonym versions of all female, male and genderless dichotic syllables, which were applied after three dichotic sessions and used during the test, were played, and markings were provided on a line progressing between male and female on the visual bar. In addition, the level of intelligibility was evaluated with a scoring system between 1-10. In this study, in which the perceptual processes of the genderless human voice were evaluated in the dichotic listening test; A significant decrease was observed in the number of syllables perceived by the right ear in genderless sounds compared to female and male voices. While the genderless dichotic voice was perceived in the middle of both genders, no difference was found in terms of intelligibility. Making the dichotic test protocol more standardized in the literature and current science and improving the quantitative properties of the findings of our study will increase its usability.