Eko-gastronomi bağlamında yerel halkın yenilebilir yabani otlara yönelik tüketim alışkanlıkları: Şırnak ili araştırması
Consumption habits of local people towards edible weeds in the context 0f eco-gastronomy: Şırnak province research
- Tez No: 789425
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Şırnak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekoturizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Özellikle pandeminin etkisi ile son yıllarda tüketicilerin doğal ve yerel ürünlere yönelik talepleri artmaktadır. Bu durumda özellikle daha önce yerelde üretilen ve tüketilen ürünlerin gün yüzüne çıkarılması önem arz etmektedir. Bu açıdan bakıldığında henüz pek bilinmeyen ve yerel ürün ve gastronomi açısından dikkate alınmamış olan yerlerin potansiyelinin ortaya çıkarılması elzemdir. Bu minvalde bu çalışmanın amacı; Şırnak ilinde yetişen yenilebilir yabani otlara yönelik yerel halkın tüketim alışkanlıklarının belirlenmesi ve eko-gastronomi bağlamında değerlendirilmesidir. Bu amaç çerçevesinde karma yöntemin keşfedici deseni kullanılarak araştırma yapılmıştır. Araştırmanın nitel bölümünde durum deseni kullanılmış olup, veri toplama aracı olarak yüz yüze görüşme yönteminden yararlanılmıştır. Nitel verileri toplamak için kartopu örnekleme yöntemi kullanılarak çalışma grubu oluşturulmuştur (n:42). Nitel araştırmadan sonra nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Bu kapsamda çevrimiçi anket formundan yararlanılmış ve kolayda örnekleme yöntemi ile katılımcılar belirlenmiştir (n:276). Verilerin içerik analizi için MAXQDA 2022 ve tanımlayıcı istatistiki analizler için SPSS programlarından yararlanılmıştır. Araştırmada otların yerelde hangi isimler ile anıldığı, saklama koşulları, hangi hastalıklara iyi geldiği, ne kadar sıklıkla kullanıldığı ve tüketim alışkanlığını kazanma şekli, nasıl tüketildikleri gibi soruların cevapları aranmıştır. Araştırma bulgularına (nitel ve nicel) göre yerel halkın mutfakta yararlandığı 75 adet farklı ot tespit edilmiş ve 46 tanesi bilimsel olarak sınıflandırılmış ve bunlardan 42 tanesinin kullanım amaçları ortaya konmuştur. Ot tüketimine yönelten nedenler daha çok lezzetli, sağlıklı ve doğal olmasıdır. Bu otların gıda haricinde hastalıkları tedavi edici, süs amaçlı, kozmetik, kimyevi amaçlarla da kullanıldığı tespit edilmiştir. En çok kahvaltıda, salata- turşuluk ve baharat için kullanıldığı belirlenmiştir. Bu bulgular neticesinde Şırnak'ta yenilebilir otların tüketim alışkanlığı ile ilgili veriler ortaya konmuştur. Ayrıca bu veriler sonuç bölümünde eko-gastronomi bağlamında değerlendirilerek çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Especially with the effect of the pandemic, consumers demands for natural and local products have been increasing in recent years. In this case, it is especially important to bring to light the products that were previously produced and consumed locally. From this point of view, it is essential to reveal the potential of places that are not yet known and have not been taken into account in terms of local products and gastronomy. In this respect, the aim of this study is to determine the consumption habits of the local people for edible wild herbs grown in Şırnak province and to evaluate them in the context of eco-gastronomy. For this purpose, the research was conducted using the exploratory design of the mixed method. In the qualitative part of the research, the case design was used, and the face to face interview method was used as a data collection tool. The study group snowball sampling method was used to collect qualitative data (n:42). After the qualitative research, the quantitative research method was used. In this context, an online questionnaire was used and the participants were determined by the convenience sampling method (n:276). MAXQDA 2022 was used for content analysis of the data and SPSS programs were used for descriptive statistical analysis. In the research, answers were sought to questions such as the local names of herbs, their storage conditions, which diseases they are good for, how often they are used and how they gain consumption habits, and how they are consumed. According to the research findings (qualitative and quantitative), 75 different herbs that local people use in the kitchen have been identified, and 46 of them have been scientifically classified, and the intended uses of 42 of them have been revealed. The reasons that lead to the consumption of herbs are that they are more delicious, healthy and natural. It has been determined that these herbs are also used for therapeutic, ornamental, cosmetic, chemical purposes in addition to food. It has been determined that it is most often used for breakfast, for salad- pickling and seasoning. As a result of these findings, data on the consumption habit of edible herbs in Şırnak have been revealed. In addition, these data are evaluated in the conclusion section in the context of eco-gastronomy and various suggestions are presented.