Geleneksel hipertrofi antrenmanı öncesinde ve sonrasında uygulanan düşük şiddetli tükenme egzersizinin kas hipertrofisine etkisi
The effect of LOW intensity exhaustive training before and after traditional hypertrophy training on muscle hypertrophy
  1. Tez No: 789432
  2. Yazar: KADİR KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmada, 3 farklı direnç antrenman modelinin kas hipertofisi, kas kuvveti ve dayanıklılığına etkisini incelemek amaçlandı. Çalışmaya 18-25 yaş aralığında 53 kişi katıldı. Katılımcılar, ön testlere katıldıktan sonra blok ve tabakalandırma randomizasyon tekniği ile 3 gruba ayrıldı: geleneksel grup (GG, n=18), ön tüketim grubu (ÖTG, n=17) ve son tüketim grubu (STG, n=18). Geleneksel grup, 6 hafta boyunca, haftada 2 gün, 4 set, 8-12 tekrar leg press, 4 set leg ekstansiyon egzersizlerini 1 TM'nin %70'i ile, set aralarında 3 dakika dinlenerek uyguladı. Geleneksel gruptan farklı olarak, ön tüketim grubu, her egzersizin ilk setinde 1 TM'nin %30'u ile leg ekstansiyonda tükenene kadar tekrar yaparken, son tüketim grubu, her egzersizin son setinde 1 TM'nin %30'u ile leg ekstansiyonda tükenene kadar tekrar yaptı. Her grup bir antrenmanda toplamda 8 setlik egzersiz yaptı. Araştırmanın başlangıcında ve sonunda, kas kuvveti leg press 1 TM, leg ekstansiyon 1 TTM ve izometrik dinamometre ile, kas dayanıklılığı leg ekstansiyon maksimum tekrar sayısı ile ve kuadriceps kas kalınlığı ultrasonografi aracılığı ile belirlendi. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi SPSS 22.0 paket program kullanılarak, 3x2 tekrarlı ölçümler ANOVA modeli ile değerlendirildi. Tüm gruplar, LP 1 TM, LE 1 TTM, İK, KD, kuadriceps %50 ve %70 kas kalınlığı parametrelerini istatistiksel olarak anlamlı düzeyde geliştirdi. İlgili parametrelerin gelişim düzeyinin gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı olmadığı tespit edildi. Sonuç olarak, geleneksel hipertrofi, ön ve son tüketim yöntemlerinin kas hipertrofisi, kas kuvveti ve dayanıklılığını benzer şekilde geliştirdiği görüldü. İlgili parametreleri geliştirmek amacı ile 3 yöntemin de direnç antrenmanı rutinlerine dahil edilebileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the effects of an additional set of exhaustive exercise before and after traditional hypertrophic training on quadriceps muscle hypertrophy, strength and endurance in young men. After baseline tests, the subjects were divided into 3 groups using the block and stratification randomization techniques: the traditional group (TG, n=18), the pre-exhaustion group (PEX, n=17), and the post-exhaustion group (POEX, n=18). The traditional group performed 4 sets of 8-12 repetitions of leg press and 4 sets of leg extension with 70% of 1 RM, 2 days in a week for 6 weeks, resting for 3 minutes between sets. The pre-exhaustion group trained leg extension with 30% of 1 RM in the first set of each exercise until exhaustion, while the post-exhaustion group performs leg extension with 30% of 1 RM in the last set of each exercise. Each group completed a total of 8 sets in a bout of training. Muscle strength (1 RM, isometric dynamometry), endurance (max. reps. with %50 of 1 RM), and thickness (ultrasonography) were examined at basline and after 6 weeks. Data was analyzed with 3x2 repeated measurements ANOVA model. All groups significantly increased LP 1 RM, LE 1 REM, IS, ME, quadriceps 50% and 70% muscle thickness (p0.05). As a result, traditional hypertrophy, pre- and post-exhasution methods were found to similarly improve muscle hypertrophy, strength and endurance. Our findings do not support that performing pre or post-exhaustion exercise is more effective in order to enhance muscle hypertrophy, strength and endurance compared to traditional hypertrophy training.