Bireysel emzirme danışmanlığının laktasyon süreci üzerine etkisi
The effect of individual breastfeeding counseling on the lactation process
- Tez No: 789434
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVAL CAMBAZ ULAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ebelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Midwifery, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Amaç: Bireysel emzirme danışmanlığının laktasyon süreci üzerine etkisini belirlemektir. Gereç ve yöntem: Araştırma randomize kontrollü girişimsel bir araştırmadır. Araştırmanın örneklemini bir üniversite hastanesi Obstetri Polikliniği'ne başvuran gebeler oluşturmuştur (girişim=51, kontrol=51). Araştırmada antenatal dönemde girişim grubuna bireysel emzirme eğitimi, kontrol grubuna ise eğitim kitapçığı verilmiştir. Doğum sonu dönemde her iki gruba beşinci gün ile altıncı ay arasında ev ziyareti ve telefon izlemi gerçekleştirilmiştir. Emzirme danışmanlığının laktasyon süreci üzerine etkisi; sadece anne sütü ile emzirme süresi, meme sorunları ve emzirme başarısı ile değerlendirilmiştir. Araştırmanın verileri Gebe, Lohusa-Yenidoğan Tanıtım Formu, Anne Sütü ile Besleme Soru Formu, Meme Sorunları Tanılama Formu, LATCH Emzirme Tanılama Ölçüm Aracı ve Emzirme Öz Yeterlilik Ölçeği kullanılarak toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: To determine the effect of individual breastfeeding counseling on the lactation process. Material and Method: The research is a randomized controlled experimental study. The sample of the study consisted of pregnant women who applied to the Obstetrics Polyclinic of a university hospital (intervention=51, control=51). In the study, individual breastfeeding education was given to the intervention group during the antenatal period, and a training booklet was given to the control group. In the postpartum period, home visits and phone follow-ups were carried out for both groups between the fifth day and the sixth month. The effect of breastfeeding counseling on the lactation process; The duration of exclusive breastfeeding, breast problems and breastfeeding success was evaluated with. The data of the study were collected using the Pregnant, Postpartum-Newborn Information Form, Breastfeeding Questionnaire, Breast Problems Diagnosis Form, LATCH Breastfeeding Diagnostic Tool and Breastfeeding Self-Efficacy Scale.